Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na grudzień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 44,82 USD, po zwyżce o 16 centów, czyli 0,4 proc.

Brent w dostawach na styczeń na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 18 centów do 46,53 USD za baryłkę.

Ropa wytraciła wszystko, co udało jej się zyskać po wrześniowym posiedzeniu krajów OPEC w Algierze.

Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) zgodziła się wstępnie podczas nieformalnego spotkania w Algierze 28 września na obniżenie dziennego limitu wydobycia surowca do 32,5 mln baryłek.

Kraje OPEC po raz pierwszy od ośmiu lat osiągnęły porozumienie w sprawie ograniczenia wydobycia surowca. Dzienny limit wydobycia ma zostać ograniczony do 32,5 mln baryłek, czyli o prawie 750 tys. baryłek mniej niż w sierpniu.

Zakładano, że końcowe porozumienie w sprawie cięcia dostaw ropy może zostać podpisane podczas listopadowego spotkania OPEC.

Na rynkach jednak panuje sceptycyzm co do tego, że producenci ropy z OPEC i inni najwięksi dostawcy surowca mogą zawrzeć ugodę dotyczącą mniejszych dostaw.

W Wiedniu w ubiegły piątek obradował komitet Organizacji Państw Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC), aby ustalić kwoty zmniejszenia produkcji dla członków kartelu. OPEC zakończył to posiedzenie nie osiągając żadnego porozumienia.

W sobotę zebrali się przedstawiciele OPEC i innych dostawców ropy, w tym Rosji, a także Brazylii. To spotkanie też zakończyło się "niczym" - poinformował minister ropy i gazu Brazylii Marcio Felix.

Na dodatek rosną zapasy ropy w USA. W poprzednim tygodniu zwiększyły się one o rekordowe 14,4 mln baryłek.

"Na rynkach ropy mamy prawdziwy sztorm negatywnych informacji" - mówi Chris Weston, główny strateg rynku w IG Ltd.

"To, co dzieje się w OPEC ma wpływ na rynki paliw, a inwestorzy chcieliby wierzyć w to, że w tym miesiącu zostanie osiągnięte spójne porozumienie" - dodaje.

Podczas poprzedniej sesji ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 1,5 proc. 44,66 USD za baryłkę, najniżej na zamknięciu do 23 września.

W tym tygodniu cena ropy w USA spadła o 8 procent, najmocniej od tygodnia zakończonego 5 lutego. (PAP)