Indeks Dow Jones Industrial zyskuje o 0,1 proc. S&P 500 rośnie o 0,2 proc., Nasdaq Comp idzie w górę 0,2 proc.

Sytuację na rynku kształtuje nerwowe oczekiwanie inwestorów na wyniki wyborów prezydenckich w USA. Indeks S&P 500 kończył ostatnie 8 sesji na minusie. Taka seria miała miejsce dopiero drugi raz w ciągu ostatnich dwóch dekad, ostatnio tuż po upadku banku Lehman Brothers.

W centrum uwagi w USA znajduje się raport z amerykańskiego rynku pracy.

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w październiku wzrosła o 161 tys. wobec 191 tys. przed miesiącem po korekcie z 156 tys. Stopa bezrobocia w USA w październiku wyniosła 4,9 proc. Wzrost płacy godzinowej w ujęciu rocznym w październiku był najmocniejszy od czerwca 2009 r.

Solidne dane z rynku pracy USA mogą utwierdzić rynek w przekonaniu o podwyżce stóp procentowych podczas grudniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej. Prawdopodobieństwo podwyżki stóp w następnym miesiącu, wyceniane przez kontrakty na stopę Fed, wynosi 78 proc.

Rynki uważnie śledzą sondaże przedwyborcze w USA. W piątkowym badaniu ABC News/Washington Post Clinton zgromadziła 47 proc. poparcia, a Trump 44 proc.

Po okresie ciszy medialnej związanej z posiedzeniem Rezerwy Federalnej, jej członkowie ponownie rozpoczynają publiczne wystąpienia. W piątek Dennis Lockhart, prezes Fed z Atlanty, ocenił, iż październikowy raport z rynku pracy USA jest "satysfakcjonujący", a podwyżki stóp w USA w ciągu najbliższych dwóch lat będą "bardzo stopniowe".

O godz. 18.00 publicznie głos zabierze prezes Fed z Dallas Robert Kaplan, a o 21 wypowie się wiceprezes Rezerwy Federalnej Stanley Fisher.

Do wzrostów na indeksie Dow Jones najmocniej przyczyniają się akcje Home Depot. W dół indeks ciągną m.in. Procter and Gamble.

Na Wall Street najlepiej radzą sobie spółki z sektora opieki zdrowotnej oraz przemysłowe. Na minusie znajdują się przedsiębiorstwa z sektora dóbr podstawowych.

Do tej pory ok. 80 proc. firm notowanych na S&P 500 podało swoje wyniki kwartalne, z czego 75 proc. pozytywnie zaskoczyło zyskami, a 56 proc. sprzedażą.

W czwartek po zakończeniu sesji raporty przedstawiły m.in. Kraft Heinz i Starbucks.

Wyniki Kraft rozczarowały inwestorów, a spółka traciła w trakcie piątkowych notowań nawet 4 proc. W reakcji na wyniki kurs Starbucks zwyżkuje blisko 3 proc.

Ponad 7 proc. tanieją walory Willis Watson. Ubezpieczyciel obniżył prognozę przychodów na 2016 r.

Po raz pierwszy od 6 sesji, choć nieznacznie, drożeją akcje Pfizer. Od lokalnego maksimum pod koniec października spółka straciła na wartości już ponad 8 proc.

Mimo rosnących szans na wzrost kosztu pieniądza w USA, od wtorku dolar osłabił się wobec euro o 1,5 proc., a od minimum z 25 X - już o 2,5 proc. Kurs EUR/USD znajduje się w okolicach 1,11.

Po czwartkowym orzeczeniu Wysokiego Trybunału, sądu najwyższego Wlk. Brytanii, w opinii rynku i komentatorów oddaliła się perspektywa "twardego Brexitu", co wpływa na umocnienie funta. Kurs GBP/USD rośnie w piątek do ponad 1,25 i znajduje się już tylko 0,5 proc. poniżej notowań sprzed "flash-crashu" z 7 października.

Najtańsza w historii w piątek jest turecka lira. Kurs USD/TRY wzrasta w piątek blisko 2 proc. i osiągnął historyczne maksimum 3,1737. W nocy turecka policja aresztowała przywódców prokurdyjskiej Ludowej Partii Demokratycznej (HDP), która jest trzecią siłą w tureckim parlamencie. Po południu sąd zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu.

Kolejną spadkową sesję zalicza ropa naftowa, która do piątku wytraciła wszystko, co udało jej się zyskać po wrześniowym posiedzeniu krajów OPEC w Algierze. Agencje donoszą, że w ubiegłym tygodniu Arabia Saudyjska zagroziła, iż zwiększy wydobycie nawet do 12 mln baryłek dziennie, po tym jak Iran nie zgodził się na ograniczenie wydobycia poniżej 4 mln baryłek. Obecnie Saudowie pompują dziennie na powierzchnię 10,5-10,7 mln baryłek. Informacjom tym zaprzeczył jednak Mohammed Barkindo, sekretarz generalny OPEC.

Baryłka Brent w piątek taniała nawet o 2 proc. do ok. 45,4 USD, a baryłka WTI kosztowała przez moment poniżej 44 USD. Od poniedziałku cena Brent spadła o ok. 10 proc., a to oznacza, że tydzień zakończy największą tygodniową stratą od 9 miesięcy.

W Europie przez zakończeniem notowań indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,8 proc., niemiecki DAX zniżkuje o 0,7 proc., francuski CAC 40 traci o 1 proc., brytyjski FTSE 100 spada o 1,6 proc.

W Europie indeks Euro Stoxx 600 zmierza ku zakończeniu całego tygodnia na ponad 3-proc. minusie.

Nawet 7 proc. w dół zniżkował kurs Erste, a notowania Commerzbanku traciły ok. 1 proc., po publikacji kwartalnych wyników, które inwestorzy odczytali negatywnie.

Walory Financiere Richemont, producenta biżuterii, zyskują ponad 5 proc., po ogłoszeniu zmian w kierownictwie spółki w odpowiedzi na słabe wyniki kwartalne.

Bez większych zmian pozostaje kurs BMW, który zaraportował wyższy niż rok wcześniej zysk.

2 proc. zyskuje L'Oreal. Inwestorzy pozytywnie przyjęli wyższy od konsensusu wzrost sprzedaży producenta kosmetyków.

Ponad 3 proc. tanieją walory IAG, właściciel British Airways. Spółka obniżyła prognozę zysku na lata 2016-2020 do 5,3 mld euro z 5,6 mld euro.

PODWYŻKI STÓP W USA BARDZO STOPNIOWE, PAYROLLE ZA X "SATYSFAKCJONUJĄCE" - LOCKART, FED

Październikowy raport z rynku pracy USA jest "satysfakcjonujący" - ocenił w piątek Dennis Lockhart, prezes Fed z Atlanty. Jego zdaniem, podwyżki stóp procentowych w USA w ciągu najbliższych dwóch lat będą "bardzo stopniowe". Dodał, iż nie oczekuje, by stopy procentowe w USA wzrastały przez dłuższy czas "zaplanowanej z góry kampanii zacieśniania". Jego zdaniem, decyzje ws. kosztu pieniądza będą opierać się na twardych danych "z posiedzenia na posiedzenie". Lockhart ocenił, iż wzrost PKB w USA w 2016 r. wyniesie nieco poniżej 2 proc., a w IV kw. 2016 r. oraz w 2017 r. wyniesie ok. 2 proc. Lockhart powiedział również, iż obecnie nie widzi poważnych przesłanek recesji w USA.

ZNACZNA REWIZJA W GÓRĘ PAYROLLI ZA IX, MOCNY WZROST PŁACY GODZINOWEJ

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w październiku wzrosła o 161 tys. wobec 191 tys. przed miesiącem po korekcie. Łączna korekta liczby nowych miejsc pracy za ostatnie dwa miesiące wynosiła +44 tys. Liczba miejsc pracy w amerykańskim sektorze prywatnym wzrosła o 142 tys., podczas gdy miesiąc wcześniej wzrosła o 188 tys. po korekcie.

Analitycy ankietowani przez agencję Bloomberg spodziewali się stopy bezrobocia w USA na poziomie 4,9 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 173 tys. wobec 156 tys. we wrześniu przed korektą, a w sektorze prywatnym wzrośnie o 170 tys. wobec wzrostu o 167 tys. miesiąc wcześniej przed korektą.

Stopa bezrobocia w USA w październiku wyniosła 4,9 proc., wobec 5,0 proc. we wrześniu.

Wynagrodzenia godzinowe wzrosły w październiku o 0,4 proc. mdm, po wzroście o 0,3 proc. miesiąc wcześniej po korekcie wobec 0,2 proc. przed korektą. W ujęciu rocznym wynagrodzenia godzinowe w październiku wzrosły o 2,8 proc., po wzroście o 2,7 proc. we wrześniu po korekcie, wobec 2,6 proc. przed korektą. Tu spodziewano się odczytów odpowiednio na poziomie: 0,3 proc. i 2,6 proc.

S&P 500 STRACI 5 PROC. PO ZWYCIĘSTWIE TRUMPA - CITI

Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich spowoduje natychmiastowy spadek indeksu S&P 500 o ok. 3-5 proc. - ocenili w piątek analitycy Citi. W długim terminie, ich zdaniem, wygrana Trumpa wprowadza ryzyko niższego wzrostu gospodarczego lub recesji, jeżeli dojdzie do wprowadzenia ograniczeń w handlu oraz ograniczenia ekspansji fiskalnej.

ZYSK I PRZYCHODY STARBUCKS ZGODNE Z OCZEKIWANIAMI

Zysk Starbucks wyniósł w IV kwartale obecnego roku podatkowego 56 centów na akcję wobec szacowanych przez analityków 55 centów na akcję. Przychody firmy wzrosły w IV kw. (zakończył się 2 października 2016) o 16 procent do 5,71 miliarda dolarów - podał Starbucks. Analitycy spodziewali się zaś 5,69 miliarda dolarów. Firma podwyższyła kwartalną dywidendę do 25 centów na akcję z 20 centów. Sieć kawiarni nie sprostała jednak oczekiwaniom rynkowym, jeśli chodzi o globalną sprzedaż - w IV kwartale wzrosła ona o 4,0 proc., podczas gdy analitycy oczekiwali wzrostu o 4,8 proc. Starbucks prognozuje w roku podatkowym 2017 dwucyfrowy wzrost przychodów, a zysk na akcję - w przedziale 2,12-2,14 USD. Analitycy spodziewają się jednak po tej firmie lepszych danych - zysku na poziomie 2,16 USD na akcję.

DOBRY WYNIK KRAFT HEINZ W III KW.

Amerykański gigant spożywczy Kraft Heinz, z siedzibą w Pittsburgu, podał, że w III kwartale jego skorygowany zysk na akcję wzrósł rdr o 89 procent i wyniósł 83 centy wobec 44 centów na akcję w III kw. 2015. Wynik zaskoczył analityków, którzy spodziewali się kwartalnego zysku na poziomie 74 centów na akcję. Przychody za III kwartał jednak nieznacznie spadły - o 1,5 proc., z 6,36 miliarda dolarów do 6,27 mld USD, co jest nieco poniżej 6,3 mld dolarów szacowanych przez analityków.

ZYSK ERSTE BEZ ZASKOCZEŃ, PROGNOZY CIĄGNĄ KURS W DÓŁ

Zysk netto Erste Banku w III kw. wyniósł 337,4 mln euro, zgodnie z oczekiwaniami. W analogicznym okresie ubiegłego roku bank wypracował 277 mln euro zysku. Wynik odsetkowy banku wyniósł 1,07 mld euro wobec 1,11 mld euro oczekiwań. Jednocześnie bank poinformował o obniżce prognoz dla wysokości kluczowego wskaźnika rentowności do 10 proc. z 12 proc.

KWARTALNA STRATA COMMERZBANK, PROGNOZY ZYSKU ZA CAŁY ROK

Commerzbank zaraportował stratę netto za III kw. w wysokości 288 mln euro, wobec 235 mln euro zysku w analogicznym okresie ubiegłego roku. Oczekiwano tymczasem straty rzędu 475 mln euro. Bank poinformował, iż oczekuje dodatniego wyniku netto na koniec roku. Współczynnik Tier 1 banku wzrósł do 11,8 proc. z 11,5 proc. w ubiegłym kwartale. Bank oczekuje wzrostu współczynnika do 12 proc. na koniec 2016 r. Commerzbank przechodzi restrukturyzację, zamierzając zlikwidować co piąte miejsce pracy.

WYNIKI L'OREAL POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Sprzedaż porównywalna L'Oreal w III kw. wzrosła o 5,6 proc. rdr, o 1,1 pkt. proc. powyżej rynkowych oczekiwań. Za udany dla firmy kwartał odpowiada w szczególności wzrost sprzedaży o 7,5 proc. w Ameryce Północnej. Przychody L'Oreal wyniosły 6,15 mld euro, wobec 6,09 mld konsensusu. (PAP)