W rozwoju projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej wezmą udział Orange Polska oraz Integrated Solutions (IS) - poinformowano w oświadczeniu.

Jak podkreślono, platforma pozwoli na podjęcie działań łagodzących efekt zmian klimatycznych, wywoływanych przez takie czynniki jak klęski żywiołowe, gazy cieplarniane czy emisję CO2. Projekt angażuje dziewięć firm z trzech krajów: Polski, Rumunii i Czech. Jego realizacja zajmie 18 miesięcy.

"Przed nami ogromne wyzwanie. Nasi eksperci będą pracować nad połączeniem danych z różnych źródeł, uwzględniając lokalną specyfikę Polski, Czech i Rumunii. Zadbają także o udostepnienie danych za pomocą API. Ten ostatni element otworzy drzwi do budowy szeregu aplikacji, które znajdą zastosowanie w wielu obszarach - ekologii, budownictwie, energetyce, rolnictwie oraz w produkcji żywności. Pozyskane dane pozwolą m.in. na lepsze zarządzanie sytuacjami kryzysowymi i procesami urbanizacji" - tłumaczy prezes IS Mariusz Chochołek.

Według podmiotów uczestniczących w tym projekcie funkcjonalność platformy stwarza perspektywy dla tworzenia nowych rozwiązań aplikacyjnych. Z gotowego API będą mogły korzystać firmy, start-upy, osoby indywidualne, uczelnie wyższe, a także instytucje państwowe i naukowe.

Reklama

"Łącząc możliwości technologii ICT z danymi satelitarnymi czy telekomunikacyjnymi w ramach Programu Earth Observation Clim Lab, mamy szansę na dotarcie do informacji, które będą miały istotne znaczenie dla zwiększania odporności społeczeństwa na zmiany klimatyczne" - podkreśla przedstawiciel Departamentu Programów Obserwacji Ziemi Europejskiej Agencji Kosmicznej Pierre-Philippe Mathieu.

W celu popularyzacji platformy i przybliżenia jej możliwości, partnerzy konsorcjum planują organizację konferencji. W Polsce hackathony odbędą się m.in. w Warszawie i w Gdańsku. Podobne wydarzenia zostaną zorganizowane w Czechach i Rumunii. (PAP)

lm/ jbr/