Celem nowej ustawy jest wdrożenie dyrektywy unijnej dot. udzielania koncesji oraz wprowadzenie jasnych i przejrzystych zasad udzielania zamówień w drodze umów koncesji na roboty budowlane.

Istotą dyrektywy unijnej jest ograniczenie niepewności prawnej przy udzielaniu koncesji. Ma także sprzyjać publicznym i prywatnym inwestycjom w infrastrukturę i usługi strategiczne, zapewniając najlepszy możliwy stosunek jakości do ceny oraz ułatwiać realizacje projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Nowela zakłada, że zasadą będzie zawieranie umów koncesji po opublikowaniu ogłoszenia o koncesji w Biuletynie Zamówień Publicznych; dotyczy to umów o wartości od 30 tys. euro do 5 mln 225 tys. euro; do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej będą wpisywane umowy koncesji o wartości od 5 mln 225 tys. euro.

Nowe przepisy przewidują także zmiany w zasadach wykluczania wykonawców z postępowania, na zasadach podobnych do Prawa zamówień publicznych. Ustawa zawiera także uregulowania dotyczące bezstronności osób biorących udział w postępowaniu po stronie zamawiającego; przewiduje, że umowy będą mogły być zawierane co do zasady na pięć lat.

Reklama

Nowa ustawa zmienia system środków ochrony prawnej w obszarze koncesji. W miejsce obowiązującej drogi administracyjno-sądowej przyjmuje się system przewidziany w Prawie zamówień publicznych, tj. odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej oraz skargi do Sądu Okręgowego.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia z wyjątkiem kilku artykułów, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.(PAP)