"Sprawy związane z poprawą ściągalności podatków należeć będą do obowiązków nowego wiceministra finansów. 7 listopada 2016 r. na stanowisko podsekretarza stanu w MF premier Beata Szydło powołała Pawła Gruzę" - napisano w komunikacie MF.

"Mirosław Barszcz od 7 listopada 2016 r. pełni funkcję doradcy społecznego w Ministerstwie Finansów. Będzie doradzał w zakresie reorganizacji pracy w urzędzie. Funkcję doradcy społecznego będzie łączył z funkcją Prezesa BGK Nieruchomości" - dodano.

Z biogramu zamieszczonego w komunikacie MF wynika, że Paweł Gruza urodził się 1 czerwca 1977 roku w Warszawie. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestniczył w licznych merytorycznych szkoleniach, seminariach i konferencjach w Polsce i za granicą (m.in. kursy standardów rachunkowości polskiej i międzynarodowej, ustawodawstwo gospodarcze Unii Europejskiej, międzynarodowe planowanie podatkowe, branżowe programy szkoleniowe).

Od kwietnia 2016 r. był wiceministrem Skarbu Państwa.

Jest współautorem pierwszego komentarza do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (1999) oraz współautorem pierwszego w Polsce komentarza do unijnych dyrektyw w sprawie VAT (2004, wybór i redakcja orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE). Jest autorem artykułów w czasopismach specjalistycznych oraz prasie ekonomicznej oraz ekspertem ds. finansów i gospodarki Fundacji Republikańskiej; w styczniu 2016 r. powołany do jej zarządu.

Resort poinformował również w komunikacie, że do najważniejszych zadań Mirosława Barszcza będzie należało doradztwo w zakresie zaplanowania docelowej struktury ministerstwa, podniesienia sprawności działania urzędu oraz rozwiązań i rekomendacji dotyczących poprawy ściągalności podatków.

Mirosław Barszcz w latach 2005-06 pełnił funkcję wiceministra finansów odpowiedzialnego za prawo podatkowe. W 2007 roku był ministrem budownictwa. (PAP)