W tej sprawie odbyło się tego dnia w Jerozolimie spotkanie francuskiego wysłannika Pierre'a Vimonta z izraelskim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Jacobem Nagelem i wysłannikiem premiera Benjamina Netanjahu, Icchakiem Molcho.

Francuskiemu wysłannikowi przekazano "jednoznaczne stanowisko Państwa Izrael, według którego wyraźny postęp na rzecz pokoju i porozumienia jest możliwy tylko na drodze bezpośrednich negocjacji między Izraelem a Autonomią Palestyńską" - głosi komunikat kancelarii Netanjahu. Jak podkreślono, "Izrael nie weźmie udziału w żadnej międzynarodowej konferencji", zorganizowanej w sposób sprzeczny z tym stanowiskiem.

Francuskie MSZ przekazało, że w dalszym ciągu planuje zorganizowanie konferencji przed końcem roku - poinformowała agencja Reutera.

Francja na początku czerwca była gospodarzem konferencji w sprawie bliskowschodniego procesu pokojowego z udziałem przedstawicieli ok. 30 państw oraz organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ i UE. Odbyła się ona bez udziału samych Izraelczyków i Palestyńczyków.

Wydarzenie to miało poprzedzać kolejny międzynarodowy szczyt, już z udziałem strony izraelskiej i palestyńskiej, przed końcem 2016 roku.

Palestyńczycy zapowiedzieli udział w paryskiej konferencji, jeśli dojdzie ona do skutku, ale Izrael od dawna argumentuje, że tylko bezpośrednie rozmowy mogą doprowadzić do osiągnięcia pokoju. "Wszelkie inne inicjatywy, w tym konkretnie ta, jedynie oddalą pokój od tego regionu" - oświadczyła kancelaria Netanjahu. (PAP)