Marković w rządzie Djukanovicia - który od 1991 r. z krótkimi przerwami był albo premierem, albo prezydentem - piastował funkcję wicepremiera ds. systemu politycznego oraz polityki wewnętrznej i zagranicznej. W latach 1998-2005 zajmował stanowisko wiceministra spraw wewnętrznych ds. Służby Bezpieczeństwa Państwowego (SDB), a następnie do 2012 roku był szefem Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (ANB).

Od 2015 roku jest wiceszefem prozachodniej Demokratycznej Partii Socjalistów (DPS), której liderem jest Djukanović. Po wygranych przez DPS wyborach parlamentarnych, które odbyły się 16 października, Djukanović postanowił przekazać urząd premiera Markoviciowi.

DPA zdobyła w wyborach 41 proc. głosów, co przekłada się na 36 miejsc w 81-osobowym parlamencie. Aby utworzyć rząd, DPS musi mieć wraz z partnerami co najmniej 41 deputowanych.

Jej rywalem był Front Demokratyczny (DF), czyli koalicja kilku prorosyjskich i proserbskich partii, które krytykują i przeciwstawiają się zbliżaniu Czarnogóry do NATO i Unii Europejskiej. (PAP)