BIEC: WPI wzrósł w listopadzie, rośnie presja producentów na wzrost cen


Warszawa, 14.11.2016 (ISBnews) - Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) - prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych - w listopadzie br. wzrósł o 0,5 pkt i wyniósł 78,8 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.
"Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI), prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2016 r. wzrósł o 0,5 punktu w stosunku do wartości z ubiegłego miesiąca. Od ubiegłego roku wskaźnik rośnie. Obecny jego poziom wskazuje, że w najbliższych miesiącach gospodarka pożegna się z systematycznym spadkiem cen konsumpcyjnych, który towarzyszył nam od lipca 2014 roku. Ceny, po których rozliczają się producenci już przed miesiącem przekroczyły umowną granicę pomiędzy deflacją a inflacją, a to oznacza wzrost kosztów prowadzonej działalności gospodarczej i silniejszą presję ze strony producentów na wzrost cen - również konsumpcyjnych" - czytamy w raporcie.
Autorzy raportu podkreślają, że w listopadzie br. wszystkie składowe wskaźnika WPI działały w kierunku wzrostu cen, z czego najsilniejszy wpływ miały drożejące surowce oraz zwiększone oczekiwania inflacyjne wśród konsumentów, osiągając poziom zbliżony do wartości z jesieni 2014 roku. Przybyło konsumentów, którzy spodziewają się przyspieszonego wzrostu cen, ubyło zaś tych którzy sądzą, że ceny w najbliższej przyszłości nie zmienią się.
Nieco inne nastroje panują wśród przedsiębiorców, około połowa menedżerów spodziewa się dalszego spadku cen, połowa wzrostu, zaś różnice w rozkładzie odpowiedzi w ostatnim roku nie przekraczały 2 punktów procentowych.
"Podobnie, jak w poprzednich miesiącach, największą skłonność do podnoszenia cen wykazują przedsiębiorstwa duże zatrudniające powyżej 250 pracowników, w szczególności z sektora paliwowego i energetycznego. Natomiast najmniejsze przedsiębiorstwa, zatrudniające do 50 pracowników planują redukcje cen" - czytamy dalej w raporcie.
Spośród czynników kosztowych kształtujących przyszłą inflację, w ostatnich miesiącach nabierają znaczenia rosnące koszty pracy. "Koszty związane z utrzymaniem i eksploatacją środków trwałych nie wykazywały w ciągu ostatniego roku tendencji do wzrostu, a w ostatnim kwartale br. nawet nieznacznie spadły" - wskazano także w materiale.
(ISBnews)