Reuters odnotowuje, że pierwotnie tego porozumienia oczekiwano w 2012 roku, ale Seul odkładał to ze względu na południowokoreańską opozycję, przeciwną takiemu paktowi bezpieczeństwa z Japonią, która kiedyś okupowała Koreę. Także teraz południowokoreańskie partie opozycyjne sprzeciwiają się temu porozumieniu.

Według japońskiego MSZ po trzech rundach negocjacji Tokio-Seul możliwe stało się podpisanie wstępnego porozumienia. Negocjacje mają być kontynuowane, a docelowe porozumienie może zostać podpisane w końcu listopada - dowiaduje się agencja Kyodo.

Próby rakietowe i nuklearne prowadzone przez Koreę Północną mimo sankcji ONZ są przez Seul i Tokio postrzegane jako bezpośrednie zagrożenie.

9 września reżim w Pjongjangu przeprowadził udany test głowicy jądrowej w 68. rocznicę powstania Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Jednocześnie podano, że kraj jest w stanie instalować głowice nuklearne na strategicznych pociskach balistycznych. Była to już piąta północnokoreańska próba jądrowa. (PAP)