Dow Jones Industrial na koniec dnia spadł o 0,29 proc. i wyniósł 18.868,14 pkt.

S&P 500 stracił 0,16 proc. i wyniósł 2.176,94 pkt.

Nasdaq Comp. wzrósł o 0,36 proc. do 5.294,58 pkt.

Do spadków na DJI najmocniej przyczyniły się notowania Goldman Sachs i JPMorgan.

W ujęciu sektorowym indeksy w dół najmocniej ciągnęły spółki finansowe i użyteczności publicznej. Najlepiej radziły sobie przedsiębiorstwa IT.

Na rynku trwa huśtawka nastrojów związana z wynikiem wyborów w USA i niepewnością wobec zamierzeń nowej administracji Białego Domu. Rynki czekają na konkrety planów gospodarczych Donalda Trumpa, który w trakcie kampanii wyborczej zapowiedział zwiększenie stymulacji fiskalnej poprzez wzrost wydatków na infrastrukturę i obniżkę podatków.

Po wyborach w USA w centrum uwagi rynków znajduje się amerykańska Rezerwa Federalna. Perspektywa stymulacji fiskalnej w USA już teraz wzmacnia oczekiwania inflacyjne w amerykańskiej gospodarce, co dla Fedu może oznaczać szybsze tempo zacieśniania polityki monetarnej.

Uczestnicy rynku czekają na czwartkowe wysłuchanie prezes Rezerwy Federalnej Janet Yellen przed amerykańskim Kongresem. Yellen przedstawi prognozy Fed dla gospodarki USA. Inwestorzy będą zwracać uwagę na uwagi Yellen skierowane pod adresem zamiarów nowej administracji Białego Domu.

W środę James Bullard z Fed St. Louis powiedział, iż jedynie "niespodzianka" może odwieść Fed od podwyżki stóp już na grudniowym posiedzeniu Fed.

Późnym wieczorem publicznie głos zabierze Patrick Harker z Fed Philadelphia.

Tymczasem w środę na rynek napłynęły niższe od oczekiwań wskaźniki z gospodarki amerykańskiej.

Produkcja przemysłowa w USA pozostała bez zmian w październiku mdm. Analitycy spodziewali wzrostu wskaźnika produkcji przemysłowej o 0,2 proc.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w październiku pozostały bez zmian w ujęciu miesiąc do miesiąca. Tu spodziewano się wzrostu o 0,3 proc. mdm.

Rynek jest niemal pewny, co do grudniowej podwyżki stóp w USA. Wyceniane przez kontrakty na stopę Fed prawdopodobieństwo wzrostu kosztu pieniądza w USA w przyszłym miesiącu wzrosło do 94 proc. z 68 proc. na początku listopada.

Oczekiwania na zacieśnienie polityki monetarnej w USA sprzyjają amerykańskiej walucie. Po raz pierwszy od początku 2016 r. kurs EUR/USD spadł we wtorek na chwilę poniżej 1,07. W ciągu tygodnia dolar umocnił się do euro już o 3 proc.

Jeszcze mocniejsza przecena dotknęła jena. Japońska waluta jest już 4 proc. tańsza niż w ubiegłą środę. Kurs USD/JPY wrósł w środę powyżej 109.

Po południu nad kreskę wyszły notowania ropy naftowej. Minister energii Rosji powiedział, iż widzi duże szanse na ograniczenie poziomu wydobycia przez OPEC. W czwartek przedstawiciele OPEC oraz Rosji spotkają się w Doha, by ponownie rozmawiać na ten temat, w sytuacji gdy rynek jest coraz bardziej sceptyczny w kwestii zmniejszenia podaży surowca. Baryłka Brent oraz WTI drożeją ponad 1 proc., po wcześniejszych nawet 1,5-proc. spadkach. Brent kosztuje ok. 47,4 USD za baryłkę, a WTI ok. 46,3 USD.

Tymczasem zapasy ropy w Stanach Zjednoczonych wzrosły w ubiegłym tygodniu o 5,27 mln baryłek. Oczekiwano tymczasem wzrostu o 1 mln.

W Europie największe indeksy zakończyły dzień na minusach. Euro Stoxx 50 spadł o 0,77 proc. Niemiecki DAX stracił 0,66 proc., francuski CAC 40 stracił o 0,78 proc., a brytyjski FTSE 100 spadł o 0,63 proc.

Przez większą część sesji zwyżkował kurs Prudential. Ubezpieczyciel poinformował o zwiększeniu dywidendy, po tym jak spółka odnotowała wzrost sprzedaży na rynku azjatyckim.

Nawet 12 proc. w nurkował kurs Hugo Boss. Spółka poinformowała, iż nie powróci na ścieżkę wzrostu przed 2018 r.

Sektor chemiczny w dół ciągną notowania Bayera. Niemiecka spółka traci na giełdzie we Frankfurcie 4 proc., po ogłoszeniu planu emisji obligacji zamiennych za 4 mld euro, które mają sfinansować przejęcie Monsanto.

Inna niemiecka firma, Wirecard, operator kart płatniczych i systemów płatności, zyskuje ponad 7 proc., po ogłoszeniu korzystnej dla inwestorów prognozy na 2017 r.

3 proc. tracą notowania Rolls-Royce. Brytyjski producent m.in. silników potwierdził niższe niż w ubiegłym roku prognozy zysku.

TYLKO NIESPODZIANKA POWSTRZYMA FED PRZED PODWYŻKĄ W XII - BULLARD, FED

Tylko niespodzianka może powstrzymać Fed przed podwyżką stóp proc. w grudniu - powiedział w środę James Bullard, prezes Fed z St. Louis. Dodał, iż chodzi np. o duży szok gospodarczy, np. globalną zmienność na rynkach lub fatalne dane z rynku pracy. Bullar stwierdził, iż jedna podwyżka stóp proc. może wystarczyć, by polityka monetarna stała się neutralna dla rynku. Dodał, iż wzrost wydatków infrastrukturalnych za prezydentury Donalda Trumpa może wzmocnić wzrost gospodarczy od 2018 r.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA W USA BEZ ZMIAN MDM W X, OCZEKIWANO WZROSTU

Produkcja przemysłowa w USA pozostała bez zmian w październiku mdm. Analitycy spodziewali wzrostu wskaźnika produkcji przemysłowej o 0,2 proc. mdm. We wrześniu wskaźnik spadł o 0,2 proc. po korekcie, wobec wzrostu o 0,1 proc. przed korektą. Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w październiku 75,3 proc., tutaj analitycy oczekiwali wyniku 75,5 proc. W poprzednim miesiącu wykorzystanie mocy produkcyjnych znalazło się na poziomie 75,4 proc.

INDEKS NAHB W USA BEZ ZMIAN W XI

Indeks nastrojów wśród amerykańskich firm budowlanych przygotowany przez National Association of Home Builders (NAHB) wyniósł w listopadzie 63 pkt., tyle samo co miesiąc wcześniej. Analitycy oczekiwali indeksu na poziomie 63 punktów.

CENY PRODUKCJI W USA W X BEZ ZMIAN MDM, SPODZIEWANO SIĘ WZROSTU

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w październiku pozostały bez zmian w ujęciu miesiąc do miesiąca. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI spadł o 0,2 proc. mdm. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że PPI wzrośnie o 0,3 proc. mdm, po odliczeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,2 proc. Rok do roku wskaźnik PPI w październiku wzrósł o 0,8 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 1,2 proc. Tu analitycy spodziewali się odpowiednio wzrostu o 1,2 proc. i wzrostu o 1,6 proc.

INDEKS WNIOSKÓW O KREDYT HIPOTECZNY MBA W USA W DÓŁ

W USA zanotowano mocny spadek indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zniżkował w tygodniu zakończonym 11 listopada o 9,2 proc. Tydzień wcześniej wskaźnik spadł o 1,2 proc. Wskaźnik jest teraz o 12,3 proc. powyżej wartości sprzed roku.

ZAPASY ROPY W USA W GÓRĘ O 5,27 MLN BARYŁEK

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 5,27 mln baryłek, czyli 1,1 proc., do 490,28 mln baryłek. Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 310 tys. baryłek, czyli 0,2 proc. do 148,91 mln baryłek - podał DoE. DoE podał też, że zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 746 tys. baryłek, czyli o 0,3 proc., do 221,71 mln baryłek.

BEZROBOCIE W UK NAJNIŻSZE OD 11 LAT, ALE PRZYROST ZATRUDNIENIA NIEWIELKI

Stopa bezrobocia w Wlk. Brytanii w III kw. wyniosła 4,8 proc. wobec 4,9 proc. w II kw. To najniższe bezrobocie na Wyspach od 11 lat. Ekonomistów niepokoją jednak dane o wzroście zatrudnienia w UK. W III kw. w brytyjskiej gospodarce przybyło jedynie 49 tys. pracowników, a w II kw. liczba ta wyniosła 172 tys.

SPADEK LICZBY KONWENCJONALNYCH PROJEKTÓW WYDOBYWCZYCH RYZYKIEM DLA RYNKU ROPY - IEA

Krótkoterminowym ryzykiem dla rynku ropy jest spadek liczby konwencjonalnych projektów wydobywczych - oceniła w raporcie Międzynarodowa Agencja Energii (IEA).

"Jeżeli liczba zatwierdzonych projektowy wydobywczych ze źródeł konwencjonalnych pozostanie w 2017 r. trzeci rok z rzędu na niskim poziomie, to bardziej prawdopodobny stanie się scenariusz, iż podaż nie zrównoważy popytu we wczesnych latach 2020-tych, bez dużej zmienności na rynku" - napisano w podsumowaniu raportu World Energy Outlook 2040. By załatać lukę popytową na rynku cena ropy musiałaby wzrosnąć w okolice 80 USD za baryłkę przed 2020 r. - dodano.

IEA oceniła, iż produkcja ropy w Stanach Zjednoczonych między 2015 a 2020 r. wzrośnie o 1,3 mln baryłek dziennie, z czego 85 proc. będzie pochodzić ze złóż łupkowych. IEA prognozuje natomiast spadek wydobycia w tym okresie dla Chin, Rosji i Meksyku. W ocenie IEA, do 2040 udział OPEC w światowej produkcji ropy wyniesie ok 48 proc., a Stany Zjednoczone do tego roku niemal zaprzestaną importu surowca.

KE PO RAZ PIERWSZY WYDAŁA ZALECENIE DOT. POLITYKI FISKALNEJ W STREFIE EURO

W środę Komisja Europejska po raz pierwszy wydała zalecenie dotyczące polityki fiskalnej dla państw strefy euro. Komisja rekomenduje ekspansję fiskalną w wielkości 0,5 proc. PKB.

"Chcemy pogłębić unię monetarną i gospodarczą, a KE w rezultacie pełnić będzie funkcję ministra finansów strefy euro" - powiedział na konferencji prasowej Pierre Moscovici, komisarz UE ds. gospodarczych. (PAP)