Uśmiech jest powszechnie uważany za oznakę odczuwanej przyjemności, może mieć jednak różnorodne znaczenie, począwszy od poziomu odczuwanego lęku, a skończywszy na sposobie reagowania na nieuprzejmość. Często zdradza innym uczucia, które wolelibyśmy utrzymać w tajemnicy – pisze Quartz.

- Już na podstawie samego słuchania sposobu śmiechu danej osoby można wyciągnąć wnioski na temat jej społecznego statusu – powiedział Christopher Oveis, adiunkt na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.

Oveis prowadzi badania na temat związku śmiechu z pozycją społeczną. W prowadzonym ostatnio wzięło udział 48 mężczyzn – członków bractwa uniwersyteckiego. Uczeni podzielili badanych na grupy; w każdej znajdowało się po dwie osoby o niskim statusie (z zaledwie miesięcznym stażem w bractwie) oraz dwie osoby posiadające wysoki status (ze stażem powyżej dwóch lat). Następnie zarejestrowano sytuacje, w których członkowie grup żartują i wymieniają pomiędzy sobą złośliwości.

Okazało się, że początkujący członkowie śmiali się znacząco inaczej niż osoby o wyższym miejscu w uniwersyteckiej hierarchii. – Osoby z wysokim statusem były swobodniejsze, ich głos miał bardziej przestrzenny charakter, natomiast badani z niskim statusem zachowywali się bardziej pokornie i w większym stopniu się ograniczali – powiedział Oveis.

Dominujące osoby były głośniejsze, reagowały w bardziej zróżnicowany pod względem tonu sposób i (ku zaskoczeniu badaczy) w wyższej tonacji. Śmiech młodych stażem członków bractwa był z kolei krótszy, miał niższą barwę oraz był bardziej zapowietrzony.

- Myślę, że wyniki badania mają związek z psychologią władzy, która ma tendencje do korelowania ze społecznym statusem – powiedział Oveid. – Wiemy, że gdy ktoś czuje, że ma władzę, to jest bardziej zrelaksowany i może to wpływać na jego niewerbalne zachowania – dodał.

Twórcy badania zaobserwowali, że osoby o niskim statusie społecznym mogą okazjonalnie zmieniać swoje zachowanie (sposób w jaki manifestują radość), jeśli okresowo znajdą się na pozycji siły. Było tak na przykład wtedy, gdy otrzymywali okazję do testowania nowych kandydatów na członków bractwa.

>>> Czytaj też: Zwierciadło świata w odcinkach. Dlaczego seriale stały się tak popularne?