Trzy przypadki zjadliwego wirusa u dzikich ptaków wykryto na początku listopada w pobliżu Szczecina.

Rozporządzenie podpisane przez zachodniopomorskiego wojewodę głosi, że Świnoujście i dwie miejscowości w gminie Goleniów: Lubczyna i Modrzewie są obszarami zagrożonymi wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków wywołanej przez wirus H5N8. Rozporządzenie obejmuje m.in. zakaz organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów drobiu hodowlanego oraz zakaz karmienia drobiu na zewnątrz budynków – podały we wtorek służby prasowe zachodniopomorskiego wojewody.

Aby nie dopuścić do przeniesienia wirusa grypy ptaków H5N8 na ptaki hodowlane należy m.in. zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich ptaków, stosować w gospodarstwie obuwie i odzież ochronną przeznaczoną do pracy wyłącznie w gospodarstwie, wyłożyć maty dezynfekcyjne przed wejściami do budynków, w których trzymany jest drób, a także trzymać drób hodowlany w systemie wolnowybiegowym w sposób ograniczający kontakt z dzikim ptactwem wodnym.

W rozporządzeniu jest także mowa o obowiązku informowania powiatowego lekarza weterynarii o każdym przypadku choroby drobiu hodowlanego. Ograniczenia i nakazy obowiązują do odwołania.

Reklama

Jak poinformował wojewódzki lekarz weterynarii Maciej Prost, od potwierdzenia wystąpienia nad Jeziorem Dąbie przypadku ptasiej grypy 5 listopada nie doszło dotąd do zawleczenia wirusa do ptaków hodowlanych.

Grypa stwierdzona u dzikich ptaków w Lubczynie nie stwarzała bezpośredniego zagrożenia dla drobiu hodowlanego ze względu na brak w pobliżu takich hodowli – wynika z informacji lekarza weterynarii. W okolicy Modrzewia z kolei znajduje się kilka ferm drobiu i działania inspekcji weterynaryjnej wymagały wsparcia przez rozporządzenie wojewody.

Prost podkreśla, że wirus ptasiej grypy występujący na Pomorzu Zachodnim to podtyp H5N8, który jest niegroźny dla człowieka. Jak dodaje, do tej pory na świecie nie zanotowano ani jednego przypadku zachorowania człowieka spowodowanego tym podtypem wirusa.

Według Prosta, pomimo tego należy zachować szczególną ostrożność i unikać kontaktu z dzikimi ptakami. Nie wolno także dotykać znalezionych padłych ptaków i należy niezwłocznie informować o takich przypadkach służby weterynaryjne. (PAP)