"Izrael jest dla nas niezwykle atrakcyjnym partnerem przede wszystkim gospodarczym, handlowym, ponieważ jest to bardzo wysoko rozwinięte państwo, które charakteryzuje się (...) bardzo wysoką technologią, wysoko przetworzoną, innowacyjną" - powiedział dziennikarzom Waszczykowski po polsko-izraelskich konsultacjach międzyrządowych w Jerozolimie.

Jak przekazał, podczas konsultacji rozmawiano głównie o tym, "jak doprowadzić do tego, aby przemysł izraelski, bardzo rozwinięty, innowacyjny, również zaistniał w Polsce i jak moglibyśmy na tym skorzystać".

"Są decyzje o tym, aby nawiązać współpracę w różnych dziedzinach pomiędzy naszymi instytucjami, agencjami, które zostały ostatnio powołane również w Polsce i Izraelu. No i nauczyć się od Izraela tego wszystkiego, co spowodowało, że w tej chwili Izrael jest bardzo nowoczesnym państwem" - powiedział.

Rozmawiano - mówił szef MSZ - m.in. o współpracy w dziedzinie technologii kosmicznych, start-upów, bezpieczeństwa cybernetycznego, technologii cybernetycznych wykorzystywanych w samochodach. Jak zaznaczył, bardzo ważną dziedziną współpracy jest medycyna.

"Sky is the limit (możliwości są praktycznie nieograniczone - PAP). W wielu dziedzinach rozpoczęte są rozmowy, będą kontynuowane przez poszczególnych ministrów dzisiaj, mam nadzieję, że zaowocują one umowami podpisanymi już w Polsce" - powiedział minister.

Podkreślił, że zarówno premier Izraela Benjamin Netanjahu, jak i poszczególni ministrowie otrzymali zaproszenie do złożenia wizyty w Polsce. "Mówimy o stworzeniu różnego rodzaj rad biznesu, for, okrągłych stołach, które zacieśniałyby tę współpracę. To są już instytucjonalne rozwiązania w poszczególnych sektorach" - wskazał Waszczykowski.

"Uzyskaliśmy tutaj pełne otwarcie. Polska jest dobrze widziana w Izraelu, a przedsiębiorstwa izraelskie są dobrze widziane w Polsce" - dodał.

Premier Beata Szydło rozmawiała z premierem Izraela. Równoległe odbyły się konsultacje resortowe, w których uczestniczyli przedstawiciele MON, MEN, Ministerstwa Sportu, Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Po spotkaniach Szydło i Netanjahu podpisali wspólną deklarację. Z kolei minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska ze swoim izraelskim odpowiednikiem podpisali polsko-izraelskie porozumienie o zabezpieczeniu społecznym.

We wtorek w drugiej połowie dnia premier Szydło złoży wizytę w Instytucie Yad Vashem i odwiedzi Bazylikę Grobu Pańskiego. Rano premier wzięła udział we mszy w kościele pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela. Spotkała się też z polskimi duchownymi pracującymi w Ziemi Świętej.

Z Jerozolimy Tomasz Grodecki (PAP)