Warszawa, 24.11.2016 (ISBnews) - W Polsce spodziewany jest wzrost wartości fuzji i przejęć w 2016 r. i ożywienie na rynku M&A w kolejnym roku, wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby raportu "Into the unknown: European M&A Outlook 2016" przygotowanego przez kancelarię prawniczą CMS we współpracy z Mergermarket. Według danych Mergermarket, w Polsce w I-III kw. 2016 r. zawarto 98 transakcji M&A (w porównaniu do 111 rok wcześniej) o wartości 4,09 mld euro (w porównaniu do 6,3 mld euro w pierwszych dziewięciu miesiącach i 6,99 mld euro w całym roku 2015).
"W nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się w Polsce aktywności wynikającej m.in. z wychodzenia funduszy inwestycyjnych i private equity z inwestycji w związku z osiągnięciem oczekiwanego wzrostu wartości spółek czy zakończeniem planowanego okresu inwestycyjnego. Jak pokazuje przykład Allegro, największe globalne fundusze także mogą być zainteresowane Polską, o ile będą widzieć u nas szansę na transakcje o dużej skali, czyli mówimy w tym przypadku o wartościach powyżej 500 mln euro" - powiedział partner współzarządzający Departamentem Transakcji i Prawa Spółek w kancelarii CMS Dariusz Greszta, cytowany w komunikacie.
Pomimo możliwego spowolnienia na rynku M&A w Europie, ponad połowa (54%) ankietowanych dla potrzeb raportu CMS jest zdania, że obecne niskie wyceny spółek będą czynnikiem napędzającym rynek w nadchodzących miesiącach. Wśród respondentów rozważających nabycie aktywów, 9/10 uważa korzystne wyceny za kluczowy czynnik skłaniający do transakcji. Z kolei po stronie sprzedających, głównym impulsem skłaniającym do wyzbywania się aktywów może być niepewność na rynku wskazywana przez 65% respondentów w badaniu, oraz chęć sprzedaży pobocznych aktywów (prawie 50% wskazań), podano także w materiale.
"Ze względu na zaniżone wyceny wielu aktywów obecna sytuacja na rynku transakcyjnym może być również szansą do inwestycji dla funduszy private equity. Nie bez znaczenia jest także sytuacja na warszawskim parkiecie, gdyż wraz z wartością indeksów i nastrojami na giełdzie spada także atrakcyjność GPW jako alternatywy dla transakcji prywatnych. Ponadto, z uwagi na wspomniany spadek wycen spółek notowanych na GPW widzimy wzrost zainteresowania ich kupnem zarówno ze strony inwestorów strategicznych, jak i funduszy. Tym bardziej, że fundusze obecne na polskim rynku i w naszym regionie dysponują aktualnie znacznymi środkami na zakup i rozwój nowych spółek portfelowych" - wskazał drugi z partnerów współzarządzający zespołem transakcyjnym Marek Sawicki, również cytowany w komunikacie.
Zdaniem zdecydowanej większości ankietowanych, to właśnie fundusze private equity będą głównym źródłem kapitału na rynku fuzji i przejęć w Europie w nadchodzących 12 miesiącach, obok zgromadzonych w przedsiębiorstwach rezerw finansowych.
Według CMS, w najbliższych miesiącach największej aktywności transakcyjnej w Europie możemy spodziewać się w branży chemicznej (44 %wskazań) oraz technologii, mediów i telekomunikacji czyli TMT (43%). Ponadto, w pierwszej piątce najbardziej aktywnych sektorów w Europie mają szansę znaleźć się także dobra konsumpcyjne (29%), energetyka i górnictwo (27%) oraz farmacja i nauki medyczne (23%).
"W Polsce oczekiwałbym aktywności przede wszystkim w obszarze e-commerce, telekomunikacji oraz w sektorze dóbr szybko zbywalnych czyli FMCG, a także w tych branżach, które są mniej podatne na wahania w polskiej gospodarce i najmniej zależne od zmian w otoczeniu regulacyjnym " - dodał Greszta.
Według danych Mergermarket, w Europie w pierwszych trzech kwartałach br. zamknięto w sumie 4,849 transakcji o wartości 476,3 mld euro (odpowiednio: o 3% i 12% mniej niż w analogicznym okresie 2015 r.), co może wskazywać na łagodne spowolnienie w tej części świata po rekordowych wynikach osiąganych na rynku M&A w roku 2015, wskazano w materiale.
W Europie Środkowo-Wschodniej w tym samym okresie miało miejsce 317 transakcji o wartości ponad 7 mld euro, czyli odpowiednio 5% i 61% mniej niż rok wcześniej.
Badanie objęło przedstawicieli 230 graczy rynku M&A w Europie, w tym dyrektorów generalnych spółek, dyrektorów finansowych, przedstawicieli banków, dyrektorów ds. fuzji i przejęć, inwestorów private equity i ekspertów branżowych. Ankieta przeprowadzana była w dwóch etapach: przed i po referendum dotyczącym opuszczenia Unii Europejskiej, które miało miejsce w Wielkiej Brytanii w dniu 23 czerwca br.
(ISBnews)