"Rozmowy z Angelem Gurrią dotyczyły także wzajemnego korzystania z doświadczeń i wiedzy wobec wyzwań, stojących przed światową gospodarką. Ponadto poruszono temat gotowości Polski do objęcia funkcji przewodniczącego w spotkaniach Rady Ministerialnej OECD" - informuje KPRM na swoich stronach internetowych.

Sekretarz generalny OECD rozmawiał również z innymi członkami gabinetu premier Beaty Szydło: wicepremierem oraz ministrem rozwoju i finansów, Mateuszem Morawieckim oraz ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim.

Z sekretarzem generalnym OECD spotkał się również marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Kancelaria Sejmu poinformowała, że marszałek Sejmu w trakcie spotkania zwrócił uwagę m.in. na liczne wyzwania stojące przed cywilizacją europejską, światową i regionem, którego częścią jest Polska. Podkreślił że rozwój gospodarczy jest podstawą funkcjonowania każdego państwa.

Reklama

Gurria - według Kancelarii Sejmu - wskazał z kolei na bardzo dobre dwie dekady współpracy Polski z OECD.

Spotkanie było poświęcone także perspektywom współpracy w ramach globalnej sieci parlamentarnej OECD. Jak powiedział Gurria, parlamenty mają coraz więcej do powiedzenia i OECD zależy na dialogu z nimi.

Marszałek Sejmu i sekretarz generalny rozmawiali też o możliwościach zorganizowania w Polsce spotkania z udziałem parlamentarzystów OECD. Według Kuchcińskiego, istotne jest, aby wzięli w nim udział przedstawiciele parlamentów z całej Europy Środkowo-Wschodniej. Marszałek Sejmu zaznaczył, że działania na rzecz zrównoważonego rozwoju tego regionu pomogą m.in. ograniczyć niekontrolowaną migrację.

OECD skupia obecnie 35 wysoko rozwinięte państwa. Organizacja działa od 1961 r. Jest kontynuatorką Organizacji Europejskiej Współpracy Gospodarczej, założonej w 1948 r. dla integrowania odbudowujących się ze zniszczeń wojennych gospodarek państw europejskich korzystających z pomocy w ramach planu Marshalla. Polska wstąpiła do organizacji w 1996 r. (PAP)