Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,36 proc. i wyniósł 19.152,14 pkt.

S&P 500 wzrósł o 0,39 proc. i wyniósł 2.213,35 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował o 0,34 proc. do 5.398,92 pkt.

Wszystkie trzy indeksy ustanowiły w piątek historyczne maksima. Wzrosły o ponad 1 proc. w tym tygodniu i zakończyły trzeci tydzień z rzędu nad kreską.

W piątek, dzień po Święcie Dziękczynienia, sesja na Wall Street była skrócona.

W Stanach Zjednoczonych trwa "Black Friday". Amerykanie masowo ruszają do sklepów, które oferują tego dnia duże zniżki. Wyniki sprzedaży w "czarny piątek" mogą wskazywać na kondycję portfeli amerykańskich gospodarstw domowych.

Wstępne dane PMI z sektora usług i composite za listopad z USA wskazują na ekspansję w sektorze i całej amerykańskiej gospodarce.

W przyszłym tygodniu napłyną ostatnie przed grudniowym posiedzeniem Rezerwy Federalnej miesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy za listopad. We wtorek statystycy podadzą II odczyt PKB USA za III kw., a w środę wartość deflatora PCE - preferowanej przez Fed miary inflacji.

DJI najmocniej ciągnął w górę kurs 3M.

Najlepiej w piątek radziły sobie spółki użyteczności publicznej i telekomy, a najgorzej spółki paliwowe.

Niewielkie wzrosty obserwowano na kursie Johnson&Johnson. Agencje podały, iż amerykański koncern prowadzi rozmowy w sprawie przejęcia z Actelion, największą w Europie spółką biotechnologiczną. Actelion po południu potwierdził te informacje. Actelion zyskiwał w trakcie sesji na giełdzie w Szwajcarii nawet 17 proc.

W "czarny piątek" na niewielkich plusach znajdowały się notowania sieci sklepów Wal-Mart i internetowego Amazona.

Na koniec tygodnia wyhamowała deprecjacja jena. Mimo to dolar odnotowywał najmocniejsze trzytygodniowe umocnienie względem jena od 1995 r. Wobec dolara umacniał się euro.

O ok. 3 proc. zniżkowały ceny ropy. Wśród państw zrzeszonych w OPEC trwają intensywne zabiegi dyplomatyczne, by przekonać Iran, jedynego gracza, który w ramach kartelu nie zgadza się na redukcję wydobycia zgodnie z wytycznymi OPEC. W sobotę minister energii Algierii udaje się do Teheranu, by rozmawiać ze swoim irańskim odpowiednikiem. 30 listopada w Wiedniu odbędzie się szczyt OPEC. W czwartek minister energii Rosji powiedział, że OPEC poprosił kraje spoza kartelu o ograniczenie produkcji ropy o 500 tys. baryłek dziennie.

Zapasy amerykańskich hurtowników w październiku spadły o 0,4 proc., w ujęciu miesiąc do miesiąca - poinformował Departament Handlu we wstępnym wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wzrostu wskaźnika zapasów w październiku o 0,2 proc. W poprzednim miesiącu zapasy wzrosły o 0,1 proc. (PAP)