"Składam kondolencję rządowi i władzom kubańskim z powodu śmierci byłego przywódcy Fidela Castro, postaci o historycznym znaczeniu" - napisał na swoim prywatnym koncie na Twitterze Rajoy.

Hiszpański rząd złożył również oficjalne kondolencje kubańskim władzom. W komunikacie ministerstwa spraw zagranicznych czytamy, że Castro "był punktem zwrotnym dla rozwoju kraju i miał wielki wpływ na cały region".

W oświadczeniu podkreślono, że zmarły przywódca "jako syn Hiszpanów" zawsze utrzymywał "bliskie stosunki z Hiszpanią" i był bardzo przywiązany do swoich korzeni. "Z tego powodu Hiszpania w wyjątkowy sposób łączy się w bólu z kubańskim rządem i władzami" - czytamy.

Ponadto zapewniono, że Hiszpania chce nadal działać nad umocnieniem stosunków dwustronnych oraz głębokiej przyjaźni, która łączy oba narody.

Fidel Castro zmarł w piątek wieczorem w Hawanie w wieku 90 lat. Na czele komunistycznej Kuby stał przez prawie pół wieku. W lutym 2008 roku zrezygnował z funkcji przewodniczącego Rady Państwa i przekazał faktyczne sprawowanie władzy swemu młodszemu o pięć lat bratu, Raulowi. (PAP)

ulb/ ala/