"Za sprawą mieszkańców apelujemy do pana wojewody Przemysława Czarnka o niewygaszanie mandatu naszego prezydenta i o uczciwe, demokratyczne przyszłe wybory (...). Niech mieszkańcy zdecydują, kto będzie lepszym prezydentem" – powiedział na konferencji prasowej inicjator ustawienia banera, znany lubelski sportowiec, mistrz świata w karate, Daniel Iwanek.

Na kilkumetrowej wysokości banerze, ustawionym na lawecie samochodowej na parkingu przed głównym wejściem do siedziby urzędu wojewódzkiego w Lublinie, wypisane zostało wezwanie: "Panie Wojewodo Czarnek, niech Pan walczy honorowo o fotel prezydenta, a nie wygasza mandat Krzysztofa Żuka".

Iwanek, który był już współorganizatorem wiecu poparcia prezydenta Lublina, powiedział, że jest „apolityczny”, sam sfinansował ustawienie banera, ma poparcie mieszkańców z różnych środowisk. Zapowiedział, że baner pozostanie przed urzędem dwa lub trzy dni. „Ludzie się organizują, jeżeli będzie taka potrzeba, to jeszcze staną murem za Żukiem. Czytałem gdzieś w internecie, że wojewoda szykuje się na fotel prezydenta Lublina, stąd taki baner” – dodał.

Rzecznik wojewody lubelskiego Radosław Brzózka powiedział dziennikarzom, że akcja pod urzędem to „wyraz swobody wyrażania opinii”. „Cieszymy się, że ludzie korzystają z tej swobody” – zapewnił. Zapytany przez dziennikarzy, czy wojewoda będzie ubiegał się o fotel prezydenta Lublina, odpowiedział, że „aktualnie nie trwa żadna kampania wyborcza”. „Wojewoda koncentruje się tylko i wyłącznie na realizacji swoich zadań” – podkreślił. Dodał, że w sprawie mandatu prezydenta Żuka wojewoda oczekuje na opinie prawne.

Wygaszenia mandatu Żuka domaga się CBA, które po kontroli ustaliło, że prezydent Żuk wbrew zakazowi był członkiem rady nadzorczej spółki PZU Życie, od 1 stycznia 2014 r. do 21 stycznia 2016 r. i osiągał z tego źródła dochody - według CBA – ponad 260 tys. zł. CBA skierowało do wojewody materiały, według których rada miasta „wbrew obowiązkowi nie podjęła uchwały o wygaśnięciu mandatu Krzysztofa Żuka”.

Rada Miasta Lublin na sesji nadzwyczajnej 14 listopada nie podjęła uchwały ws. wygaśnięcia mandatu Żuka, podjęła natomiast uchwałę wzywającą do tego, „aby organy powołane ustawowo do nadzoru nad działalnością gminną nie podejmowały działań zmierzających do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu prezydenta miasta Lublin, gdyż brak jest do tego jakichkolwiek podstaw faktycznych i prawnych”. Podczas sesji przed siedzibą ratusza trwał wiec mieszkańców popierających Żuka.

Żuk utrzymuje, że nie złamał prawa i podkreśla, że do rady nadzorczej PZU Życie został skierowany przez ówczesnego ministra Skarbu Państwa. (PAP)