"W rozkładzie jazdy edycji 2016/2017 udało się wprowadzić kilka nowych połączeń, np. bezpośrednie połączenie z Ostrołęki do Warszawy. Dobrą wiadomością jest także to, że na szlakach Mazowsza pojawi się więcej zmodernizowanych składów" - powiedział, cytowany w komunikacie, Dariusz Grajda, członek zarządu, dyrektor handlowy Kolei Mazowieckich.

Wciąż trwa także modernizacja linii Warszawa-Skarżysko-Kamienna. "Najpoważniejsze utrudnienia powinny zakończyć się w czerwcu 2017 r. Od 11 grudnia, w związku z otwarciem do ruchu dwóch torów na odcinku Warszawa Okęcie – Piaseczno, nieznacznemu zwiększeniu ulegnie liczba połączeń na tym odcinku" - czytamy w komunikacie.

Jak dodano, więcej pociągów będzie jeździło w godzinach szczytu komunikacyjnego na odcinku Warszawa Wileńska - Wołomin Słoneczna. Koleje Mazowieckie zapowiedziały w komunikacie też lepsze skomunikowanie stacji Tłuszcz z pociągami kursującymi do i z Warszawy.

Dodatkowa para połączeń będzie kursować w godzinach pozaszczytowych między Nasielskiem a Sierpcem (część z nich w wydłużonej relacji z i do Nowego Dworu Mazowieckiego). Na linii Kutno - Sierpc pojawia się dwie pary połączeń. Jak poinformowano, na prośbę pasażerów zostanie wprowadzony pociąg przyspieszony na linii Warszawa-Łuków, odjeżdżający z Warszawy Centralnej o 17.30 i przyjeżdżający do Siedlec o 18.33.

Na 2017 rok planowana jest modernizacja linii 447 na odcinku Warszawa Włochy – Grodzisk Mazowiecki, dlatego pasażerowie podróżujący na linii Warszawa-Skierniewice muszą przygotować się na spore utrudnienia w ruchu pociągów. "Według wstępnych założeń utrudnienia rozpoczną się w połowie roku, a ich kulminacja nastąpi we wrześniu 2017 r." - napisano. Pociągi podmiejskie zostaną wówczas zastąpione komunikacją autobusową.

Duże zmiany czekają też podróżnych od 11 czerwca 2017 r. na linii Warszawa - Dęblin, chodzi o zamknięcie odcinku Garwolin (lub Pilawa) – Dęblin i uruchomienie na tym odcinku autobusowej komunikacji zastępczej.

W związku z planowanym na 12 marca 2017 r. rozpoczęciem modernizacji linii na odcinku Warszawa Zachodnia peron 8 - Warszawa Gdańska, pasażerowie linii Warszawa - Działdowo muszą przygotować się na zawieszenie przewozów na tym odcinku na blisko jeden rok. (PAP)