Otwierając spotkanie, Abbas powiedział do zgromadzonych, że na ich oczach "pisze się współczesna historia". Wspominał również założycieli Fatahu oraz "męczenników, którzy polegli na drodze do wolności i niepodległości".

Agencja Reutera podkreśla, że kongres miał się odbyć już dwa lata temu, ale jego organizację opóźniły podziały polityczne zarówno wewnątrz partii, jak i na całej scenie politycznej ze względu na konflikt Fatahu z radykalnym Hamasem.

Celem spotkania, na którym zebrało się ok. 1,4 tys. delegatów partii - przybyłych z całego Zachodniego Brzegu Jordanu, Strefy Gazy oraz z zagranicy - jest głównie omówienie długoterminowej polityki, w tym stosunków z Izraelem, oraz powołanie nowych przywódców partyjnych. Według AFP wybór 81-letniego Abbasa na przywódcę Fatahu nie wzbudzał polemik.

W trakcie kongresu, od piątku, delegaci będą wybierać również członków partyjnej rady rewolucyjnej oraz komitetu centralnego. Rezultaty tych wyborów mogą zaważyć na tendencjach, które będą dominowały w przyszłej polityce Fatahu, oraz zadecydować o tym, na ile ważne będą w Fatahu głosy zwolenników Muhammeda Dahlana - głównego rywala Abbasa, usuniętego przez niego z partii w 2011 roku i przebywającego obecnie na emigracji w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dahlan, skazany za pomówienie i zniesławienie narodowych instytucji palestyńskich, zyskał poparcie państw regionu - Egiptu, Jordanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz Arabii Saudyjskiej - które od jakiegoś czasu naciskają na Abbasa, by pogodził się ze swoim przeciwnikiem.

Reuters zaznacza, że kongres odbywa się w trudnym dla Abbasa czasie - po zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, co wielu Izraelczyków widzi jako impuls do coraz aktywniejszego osadnictwa na okupowanych przez Izrael terytoriach, gdzie Palestyńczycy chcą utworzyć swoje państwo.

Zdaniem krytyków Abbasa - który został liderem Fatahu w 2004 roku po śmierci Jasera Arafata - powinien on już dawno wyznaczyć swojego następcę. Domagają się oni również nowych wyborów władz Palestyny; w 2005 roku Abbas został wybrany na prezydenta na 4-letnią kadencję, a ostatnie wybory parlamentarne odbyły się w 2006 roku - podkreśla Reuters.

Władze Izraela, które kontrolują wszystkie granice Strefy Gazy oprócz południowej, nie zezwoliły na wyjazd z tego regionu dziesiątek członków Fatahu - poinformował przedstawiciel organizatorów kongresu. Władze izraelskie dotychczas nie potwierdziły tej informacji. (PAP)

ulb/ mc/