Indeks Dow Jones Industrial pozostaje bez zmian. S&P 500 zyskuje o 0,2 proc., Nasdaq Comp idzie w górę o 0,3 proc.

Najmocniej dodatnio na indeks DJI wpływa kurs United Health, natomiast w dół najmocniej ciągną ten indeks notowania McDonalds.

W ślad za mocnymi zniżkami ropy na światowych rynkach największymi przegranymi wtorkowej sesji na Wall Street są spółki paliwowe, najlepiej radzi sobie z kolei sektor opieki zdrowotnej.

W centrum uwagi rynków w USA znajdują się odczyty danych makro oraz wskaźników koniunktury.

Wzrost PKB USA w III kw. wyniósł 3,2 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podano w II odczycie. Oczekiwano tymczasem 3,0 proc., po 2,9 proc. w I odczycie.

Zaufanie konsumentów w USA było w listopadzie najwyższe od marca 2017 r. i od początku ostatniej recesji - wynika z danych Conference Board.

To kolejne dane z gospodarki USA, które utrwalają oczekiwania rynkowe wobec podwyżek stóp procentowych w USA w najbliższych kwartałach. W piątek zostaną podane comiesięczne dane z amerykańskiego rynku pracy, ostatnie przed posiedzeniem Fed zaplanowanym na 13-14 grudnia.

O godz. 18.40 czasu polskiego publicznie wypowie się Jerome Powell z Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej.

Rynek wsłuchuje się ponadto w sygnały płynące z Europejskiego Banku Centralnego, który zbiera się na posiedzeniu w przyszłym tygodniu. Agencja Reuters podała we wtorek, iż EBC jest gotowy zwiększyć skup włoskich obligacji, jeżeli w wyniku niedzielnego referendum mocno wzrosną koszty obsługi włoskiego długu.

Ze spółek w USA lekko pod kreską znajdują się notowania Johnson&Johnson (J&J), który zamierza przejąć szwajcarską spółkę biotechnologiczną Actelion. Bloomberg podał we wtorek, iż J&J podwyższył cenę transakcji względem pierwotnej oferty. Kurs Actelion, który zniżkował w trakcie sesji ponad 4 proc., w reakcji na doniesienia wzrósł o ponad 8 proc. względem poniedziałkowego zamknięcia.

Wyraźnie nad kreską znalazł się kurs United Health. Największy w USA ubezpieczyciel medycyny zamierza wypracować w 2017 r. zysk na akcję w przedziale 9,30-9,60 USD. Tymczasem rynek oczekiwał przeciętnie 9,14 USD.

Mocno w górę pnie się kurs Tiffany. Zysk na akcję producenta wyrobów luksusowych w III kw. wyprzedził oczekiwania, a spółka podała wyższe od spodziewanych wyniki sprzedaży w Chinach i Japonii.

Mimo korzystnych dla gospodarki amerykańskiej danych do dolara umacnia się euro. Kurs EUR/USD w reakcji na dane o PKB w USA spadł poniżej 1,057, lecz później wzrósł powyżej 1,062, czyli o 0,6 proc.

Natomiast kurs USD/JPY po wzroście niemal o 1 proc. i osiągnięciu dziennego maksimum 113,34 spadł poniżej 113.

Niemal 4 proc. zniżkują ceny ropy. W Wiedniu trwają rozmowy państw zrzeszonych w OPEC w sprawie ograniczenia wydobycia surowca, które jednak do tej pory nie przyniosły rezultatów. Minister ds. ropy Zjednoczonych Emiratów Arabskich powiedział po południu, iż na stole znajduje się zarówno cięcie, jak i zamrożenie wydobycia. Bloomberg podaje, iż we wtorek wieczorem wszyscy ministrowie z OPEC spotkają się kolejny raz przy stole rozmów. Arabia Saudyjska jest gotowa odrzucić wszelkie propozycje, jeżeli Libia i Nigeria nie zostaną objęte porozumieniem. Dodano, iż Saudowie zgodzą się na postulaty Iranu i Iraku, którzy zabiegają o mniejsze ograniczenia, niż będą obowiązywać pozostałych członków OPEC.

Baryłka Brent tanieje do ok. 46,50 USD za baryłkę, a WTI do ok. 45,3 USD.

W Europie przed zamknięciem indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 0,6 proc. Niemiecki DAX jest na 0,2-proc. plusie, francuski CAC 40 zwyżkuje o 0,8 proc., brytyjski FTSE 100 spada o 0,6 proc.

Na giełdach w Europie we wtorek panuje ostrożny optymizm, w przeciwieństwie do mocnych wzrostów w reakcji na wynik wyborów prezydenckich w USA. Inwestorzy czekają na wyniki niedzielnego referendum we Włoszech oraz powtórzonej drugiej tury wyborów prezydenckich w Austrii.

"Na rynku pojawia się ostatnio coraz częściej pytanie, czy ostatnie wzrosty na rynkach akcyjnych biorąc pod uwagę wzrost stopy dyskonta, za którą uznawana jest często rentowność 10-letnich obligacji, nie poszły za daleko" - napisali we wtorkowym komentarzu analitycy Raiffesen Polbank.

"Należy zauważyć, że ostatnie silne ruchy cenowe były wygenerowane głównie przez spekulacje, a nie natomiast przez zatwierdzone plany i podjęte działania zarówno przez prezydenta elekta w Stanach Zjednoczonych, jak i banki centralne, do których spotkań dojdzie w grudniu" - dodali.

Ze spółek w Europie, po poniedziałkowych spadkach rosną kursy włoskich pożyczkodawców. Na 5-proc. plusie jest UBI Banca, ponad 3 proc. zyskuje Intesa Sanpaolo.

W górę idą notowania Santander. EBC wskazał, iż bank musi posiadać skonsolidowany współczynnik wypłacalności CET1 co najmniej 7,75 proc. - podał bank w komunikacie. Na koniec września Santander posiadał współczynnik na poziomie 12,44 proc.

PKB USA W III KW. W II WYLICZENIU POWYŻEJ OCZEKIWAŃ

Produkt Krajowy Brutto USA w trzecim kwartale 2016 r. wzrósł o 3,2 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk - podał Departament Handlu USA w drugim wyliczeniu. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB USA o 3,0 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk. Pierwsze wyliczenie mówiło o wzroście w III kw. o 2,9 proc. W drugim kwartale 2016 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 1,4 proc. w ujęciu zanualizowanym kdk.

ZAUFANIE KONSUMENTÓW W USA NAJWYŻSZE OD MARCA 2007 R.

Indeks zaufania amerykańskich konsumentów wyniósł w listopadzie 107,1 pkt. - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Conference Board. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 101,5 pkt. W październiku indeks wyniósł 100,8 pkt. po korekcie, wobec 98,6 pkt. przed korektą.

INDEKS CEN DOMÓW CASE/SHILLER W USA WE WRZEŚNIU W GÓRĘ PONAD 5 PROC.

Indeks cen domów S&P/CaseShiller wzrósł we wrześniu o 5,08 proc. rdr i wyniósł 191,78 punktów. Analitycy spodziewali się, że indeks wzrośnie o 5,20 proc. rdr. Miesiąc wcześniej indeks wzrósł o 5,06 proc. rdr po korekcie.

EBC GOTOWY ZWIĘKSZYĆ SKUP WŁOSKICH OBLIGACJI PO REFERENDUM - REUTERS

Europejski Bank Centralny jest gotowy zwiększyć skup włoskich obligacji, jeżeli w wyniku niedzielnego referendum mocno wzrosną koszty obsługi włoskiego długu - podała we wtorek agencja Reuters, powołując się na źródła w EBC.

Wg źródeł agencji, obecne zasady skupu są na tyle elastyczne, iż zwiększenie skali skupu włoskich aktywów niekoniecznie wymaga oficjalnej zgody Rady Gubernatorów EBC.

Źródło zastrzegło, iż działania EBC mogą potrwać jedynie kilka dni lub tygodni i mają na celu zmniejszenie zmienności na rynku, gdyż z założenia program skupu ma przyspieszyć wzrost gospodarczy i inflację w całej strefie euro, a nie służyć jako nadzwyczajna pomoc dla poszczególnych państw. Tym samym, powiedziało źródło, jeżeli Włochy będą potrzebować długoterminowego wsparcia, to rząd tego kraju będzie musiał zwrócić się z formalną prośbą o pomoc do EBC.

NASTROJE W GOSPODARCE STREFY EURO W GÓRĘ, CHOĆ PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks nastrojów w gospodarce strefy euro wyniósł w listopadzie 106,5 pkt. wobec 106,4 pkt. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 106,3 pkt. - podała Komisja Europejska. Analitycy spodziewali się w XI indeksu na poziomie 106,8 pkt. Indeks zaufania konsumentów wyniósł w XI minus 6,1 pkt. wobec minus 8,0 pkt. poprzednio. Oczekiwano minus 6,1 pkt. KE podała, że wskaźnik nastrojów w przemyśle wyniósł minus 1,1 pkt. wobec minus 0,6 pkt. poprzednio. Tu spodziewano się minus 0,5 pkt.

CENY KONSUMENTA W NIEMCZECH STABILNE

Ceny konsumenta wzrosły w Niemczech w listopadzie o 0,1 proc. mdm oraz o 0,8 proc. rdr - podało niemieckie Federalne Biuro Statystyczne we wstępnym wyliczeniu. Konsensus rynkowy zakładał wzrost wskaźnika o 0,1 proc. mdm oraz o 0,8 proc. rdr. Wg metodologii HICP ceny konsumenta w Niemczech pozostały bez zmian mdm, wobec oczekiwanego wzrostu o 0,1 proc. W ujęciu rdr wg HICP ceny wzrosły o 0,7 proc., czyli o 0,1 pkt proc. poniżej konsensusu.

II ODCZYT PKB FRANCJI BEZ ZASKOCZEŃ

Produkt Krajowy Brutto Francji wzrósł o 0,2 proc. w III kwartale 2016 r. kdk, podczas gdy w II kw. spadł o 0,1 proc. Wstępnie spodziewano się, że PKB kdk wzrośnie o 0,2 proc. W ujęciu rdr PKB Francji wzrósł w III kwartale o 1,1 proc., po wzroście w II kwartale o 1,2 proc. Tu oceniano, że PKB wzrośnie w III kw. o 1,1 proc.

GLOBALNY PKB W 2017 R. W GÓRĘ RDR WG FITCH, RYZYKIEM POPULIZM I POLITYKA

Agencja ratingowa Fitch prognozuje, iż wzrost światowego PKB w 2017 r. przyspieszy do 2,9 proc. z 2,5 proc. w 2016 r. Dynamika PKB w Stanach Zjednoczonych ma wzrosnąć do 2,2, proc. rdr z 1,5 proc. Szacunki Fitch dla strefy euro zakładają spowolnienie wzrostu PKB do 1,4 proc. rdr z 1,6 proc. PKB Japonii zwiększy się w 2017 r. o 0,8 proc., tyle samo ile w 2016 r. - ocenia Fitch.

"Podwyższony poziom ryzyka politycznego oraz niepewności, co widać na przykładzie nieoczekiwanego wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA oraz Brexitu, odzwierciedlają tendencję odchodzenia od politycznej ortodoksji, co obniża przewidywalność polityczną w państwach rozwiniętych. Eurosceptycyzm i populizm mogą zagrozić spójności Europy w najbliższych miesiącach - na początku grudnia odbędzie się referendum ustrojowe we Włoszech, które poprzedza wybory w Holandii, Francji i w Niemczech w 2017 r." - napisano w raporcie z 29 listopada.

RENTOWNOŚĆ 10-LETNICH OBLIGACJI USA NA KONIEC '17 WYNIESIE 3 PROC., PODWYŻKI STÓP W USA WYŻSZE OD KONSENSUSU - BNP

Wyższy wzrost gospodarczy oraz presja inflacyjna wywołane stymulacją fiskalną, którą wprowadzi administracja Donalda Trumpa doprowadzi do wzrostu rentowności 10-letnich obligacji Stanów Zjednoczonych do 3,0 proc. na koniec 2017 r. oraz do 3,5 proc. na koniec 2018 r. - ocenili w nocie analitycy BNP Paribas. W ich ocenie Fed podniesie stopę funduszy federalnych w 2017 r. w sumie o 50 pb, wobec 40 pb konsensusu, a w 2018 r. w sumie o 100 pb, podczas gdy konsensus zakłada 45 pb.(PAP)