We wtorek indeks WIG 20 oscylował przez całą sesję wokół poziomu poniedziałkowego zamknięcia, a na koniec dnia wyniósł 1.780,04 pkt., po wzroście o 0,2 proc.. 0,1 proc. pod kreską zakończył dzień WIG, a mWIG 40 spadł o 0,71 proc. Obroty akcjami wyniosły 867 mln zł, z czego 561 mln zł obrót akcjami spółek z WIG 20.

Najwyższe obroty (145 mln zł) na GPW zanotowała Jastrzębska Spółka Węglowa. Kurs JSW spadł o 7,5 proc. Nadzwyczajne walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej, zwołane m.in. w sprawie podjęcia decyzji o przyszłości kopalni Krupiński, przerwało obrady do czwartku. Wniosek o przerwę zgłosił przedstawiciel głównego akcjonariusza spółki - Skarbu Państwa - który poinformował, że musi zapoznać się z dodatkowymi okolicznościami dotyczącymi kopalni Krupiński, która miała być przekazana do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

W gronie spółek z indeksu WIG 20 najwyższe wzrosty notowały spółki energetyczne - kurs Energi wzrósł o 2,85 proc., Tauronu 2,68 proc., a Enei 2 proc. Po wtorkowej sesji notowania Energi i Tauronu zbliżyły się do najwyższych poziomów w listopadzie. PGE zakończyła natomiast dzień 0,7 proc. pod kreską, notując w trakcie sesji nowe historyczne minima.

Jedną z najsilniejszych zwyżek w WIG 20, o 2,1 proc., zanotował BZ WBK. Bank skorygował tym samym część spadków, które od początku listopada obniżyły wycenę o ok. 10 proc.

Najwyższy obrót wśród spółek z WIG 20 był udziałem KGHM, którego kurs spadł o 1,8 proc. - najmocniej ze wszystkich blue chipów. Giełdowa wycena producenta miedzi pozostaje jednak blisko tegorocznych szczytów - od początku roku kurs wzrósł 40 proc. w ślad za drożejącą miedzią.

Wśród spółek z mWIG 40 liderem wzrostów był Orbis, którego kurs poszedł w górę o 4 proc. Accor-Pannonia Hotels, spółka zależna Orbisu, uzgodniła z Erste Group Immorent Holding i Subholding Immorent warunki zwrotnego zakupu hoteli w Budapeszcie, prowadzonych obecnie przez Accor-Pannonia Hotels na podstawie umów leasingowych - podał Orbis w komunikacie. Łączna wartość transakcji to 64,3 mln euro netto.

Z kolei kurs Echo Investments spadł o 4 proc., choć spółka podała po poniedziałkowej sesji wyniki za trzeci kwartał, które okazały się lepsze od oczekiwań rynku. Zysk netto sięgnął 52,4 mln zł wobec 10,2 mln zł zysku konsensusu.

"Wyniki Echo za III kw. są dla nas pozytywnym zaskoczeniem. Biorąc pod uwagę, obecny poziom długu oraz wartość aktywów na sprzedaż (objętych umowami warunkowymi), nie wykluczalibyśmy podniesienia ostatecznej wysokości dywidendy powyżej zaproponowanego w ubiegłym tygodniu poziomu 0,85 PLN/akcję" - napisali w komentarzu analitycy mBanku.

Na konferencji prasowej przedstawiciele Echo Investment podali, że spółka prowadzi rozmowy w sprawie zakupu gruntów, na których może powstać około 500 tys. m kw. powierzchni biurowej, mieszkaniowej i handlowej. Łączna wartość działek to ok. 900 mln zł.

We wtorek przed sesją wyniki kwartalne opublikowały Inter Cars i Action. Spółka Inter Cars wypracowała w III kw. 67,5 mln zł zysku netto wobec 64,5 mln zł zysku konsensusu. Natomiast strata netto Action w III kw. sięgnęła 15,5 mln zł wobec 7,4 mln zł straty konsensusu. Kurs Inter Cars wzrósł 3,6 proc., a Action spadł o 3,3 proc. (PAP)