We wtorek wieczorem prezydent spotka się w polskiej ambasadzie z Polonią.

W środę wczesnym popołudniem ma się odbyć spotkanie pary prezydenckiej z królem Karolem XVI Gustawem i królową Sylwią. Wcześniej tego dnia Andrzej Duda będzie uczestniczył w inauguracji polsko-szwedzkiego seminarium "Innovation: A key to future growth. Polish and Swedish experiences", gdzie planowane jest wystąpienie prezydenta.

Również w środę Andrzej Duda odwiedzi Ericsson Studio w Kista, dzielnicy Sztokholmu. Tam również zaplanowano jego wystąpienie.

W czwartek rano szef polskiego państwa spotka się w siedzibie szwedzkiego rządu z premierem Stefanem Loefvenem. Najpierw przewidziano spotkanie z mediami, po czym spotkanie obu polityków w cztery oczy. Wezmą też udział w śniadaniu roboczym.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski powiedział PAP, że wizyta w Szwecji dotyczy trzech aspektów polsko-szwedzkich relacji.

"Po pierwsze, dyplomacji ekonomicznej, którą prezydent Duda mocno dzisiaj podkreśla jako jeden z filarów swojej polityki zagranicznej" - wskazał minister. Dodał, że będzie to kolejna wizyta zagraniczna, na którą prezydent zabierze przedstawicieli polskich start-upów. Młodzi polscy przedsiębiorcy wezmą udział w forum dotyczącym innowacyjności. "Przy okazji tego forum będzie szereg spotkań prezydenta z dużymi inwestorami szwedzkimi, dużymi firmami szwedzkimi, ze szwedzką izbą przemysłową, z firmami, które są też obecne w Polsce" - mówił Szczerski.

Drugi punkt wizyty to rozmowy o polityce. "Prezydent spotka się z wszystkimi najważniejszymi politykami Szwecji - parą królewską podczas przyjęcia w Pałacu Królewskim, a także z szefem parlamentu (Riksdagu) Urbanem Ahlinem i premierem" - sprecyzował minister.

Jak zaznaczył, Polskę ze Szwecją bardzo ściśle wiąże dzisiaj współpraca w dziedzinie polityki bezpieczeństwa, w szczególności bezpieczeństwo na Morzu Bałtyckim. Minister dodał, że tematem rozmów prezydenta będzie też przyszłość Europy. Jak ocenił, Szwecja jest bardzo aktywnym uczestnikiem polityki europejskiej.

"Polskę ze Szwecją w polityce europejskiej wiąże jedna wspólna marka - polityka wschodnia UE. Przyszłość Partnerstwa Wschodniego i tego, co może się wydarzyć na wschodzie Europy i w jaki sposób można odbudować tam przestrzeń stabilności i pokoju, również jest wspólną troską Polski i Szwecji" - powiedział.

Szczerski dodał, że prezydent podczas rozmów w Sztokholmie przedstawi też negatywną opinię Polski na temat inicjatywy budowy gazociągu Nord Stream 2, a także ostatnich decyzji Komisji Europejskiej w kwestii gazociągu OPAL.

Trzecim elementem wizyty prezydenta w Sztokholmie będzie spotkanie z Polonią.

OPAL to gazociąg przesyłowy biegnący na terenie Niemiec równolegle do polsko-niemieckiej granicy, o maksymalnej przepustowości ok. 35 mld m sześc. Stanowi lądowe przedłużenie gazociągu Nord Stream 1. Pod koniec października KE zezwoliła rosyjskiemu Gazpromowi na znaczne zwiększenie wykorzystania gazociągu OPAL. Zgodnie z zapowiedziami planowane jest zwiększenie dostępu Gazpromu do zdolności przesyłowych gazociągiem OPAL do poziomu 80 proc. Tym samym z gazociągu Nord Stream 1 Gazprom będzie mógł wprowadzić do Niemiec o ponad 20 mld m sześc. gazu więcej niż był w stanie tłoczyć do tej pory.

Gazociąg Nord Stream 2 ma powstać na dnie Bałtyku, równolegle do dwóch istniejących nitek gazociągu Nord Stream 1 przez wyłączne strefy ekonomiczne Finlandii - na odcinku 375 km, Szwecji - 500 km i strefę ekonomiczną i morze terytorialne Danii - łącznie 140 km. Ma to być dwunitkowa magistrala gazowa o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec. Projektowi temu sprzeciwiają się Polska, kraje bałtyckie i Ukraina.

Ze Sztokholmu Marzena Kozłowska (PAP)