Stanowisko w tej sprawie opublikowała w środę Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa (HIPH) - branżowa organizacja reprezentująca sektor hutniczy w Polsce. Przedstawiciele Izby za konieczną uważają skuteczniejszą i szerszą ochronę unijnego - w tym polskiego - rynku przed "agresywnym importem wyrobów stalowych z krajów trzecich".

Według prezesa Izby Stefana Dzienniaka wobec importu określonych wyrobów stalowych np. Rosji i Ukrainy należałoby rozpocząć na szczeblu UE postępowanie antydumpingowe, podobnie jak stało się to dla blach grubych sprowadzanych na unijny rynek z Chin.

"Oczekujemy wsparcia polskich władz i działań pozwalających skutecznie chronić huty w Polsce, a tym samym miejsca pracy i zatrudnionych pracowników" - wskazał Dzienniak, przypominając, iż stanowisko Izby wobec importu wyrobów ze Wschodu na rynek UE znajduje odzwierciedlenie w polityce EUROFER-u - Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Stali.

"Na wniosek tej organizacji Komisja Europejska wprowadziła cła antydumpingowe na blachy grube importowane z Chin oraz wszczęła postępowanie wobec wyrobów płaskich gorącowalcowanych w kręgach pochodzących z Rosji, Ukrainy, Brazylii, Serbii oraz Iranu" - przypomniał prezes, akcentując potrzebę podobnego postępowania dotyczącego np. wyrobów z Rosji czy Ukrainy.

Reklama

Dane Izby potwierdzają, że od kilku lat następuje stały i znaczący wzrost importu wyrobów stalowych do Polski z kierunków wschodnich. Chodzi m.in. o gwałtownie rosnący import blach grubych z Ukrainy, który w ub. roku wyniósł ok. 174 tys. ton, a w ciągu trzech kwartałów br. już 200 tys. ton, czyli 40 proc. więcej niż w porównywalnym okresie zeszłego roku. Import z Ukrainy to już ok. 30 proc. całkowitego zużycia blach grubych w Polsce.

"Import z Ukrainy do Polski w okresie od stycznia do września 2016 r. stanowił ponad 83 proc. całego importu blach grubych z krajów spoza UE. Chociaż krajowe zdolności produkcyjne pozwalają na zaspokojenie popytu, znaczny wzrost - w dużym stopniu nieuczciwego - importu ograniczył dostawy krajowe, a produkcja krajowa w 2015 r. zmniejszyła się do niecałych 369 tys. ton" - czytamy w stanowisku Izby.

Problem nieuczciwej konkurencji ze strony krajów pozaunijnych oraz zagrożeń wynikających z planowanych zmian do tzw. dyrektywy ETS przedstawiciele HIPH przedstawili podczas październikowego posiedzenia zespołu trójstronnego ds. społecznych warunków restrukturyzacji hutnictwa, z udziałem wiceminister rozwoju Jadwigi Emilewicz.

W połowie października br. szefowie europejskich firm z branży stalowej zrzeszeni w EUROFER wystosowali list otwarty do liderów państw UE, w którym domagają się od decydentów aktywnej walki i „właściwych decyzji” w sprawie kształtu i warunków funkcjonowania europejskiego sektora stalowego. HIPH była jednym z sygnatariuszy tej petycji, nawołującej do respektowania zasad wolnego konkurencyjnego rynku stali opartego na równym traktowaniu wszystkich jego uczestników. (PAP)