Rząd centroprawicowego premiera Malcolma Turnbulla chce w ten sposób wzmocnić arsenał środków służących walce z terroryzmem.

Ustawa przewiduje, że nie później niż 12 miesięcy przed końcem wyroku prokurator generalny ma prawo złożyć do sądu wniosek o bezterminowe dalsze przetrzymywanie w więzieniu skazanego terrorysty. Decyzję ma podejmować Sąd Najwyższy, kierując się tym, jak duże niebezpieczeństwo dana osoba stanowiłaby na wolności.

Podobne przepisy obowiązują już w niektórych australijskich stanach w odniesieniu do sprawców przestępstw seksualnych lub z użyciem przemocy.

"Ta ustawa wzmacnia możliwości naszych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, by kontynuować pozbawienie wolności kogoś, kto może popełnić poważne przestępstwo terrorystyczne i nie został zresocjalizowany" - powiedział minister sprawiedliwości Michael Keenan.

Dodał, że od czasu podwyższenia alertu terrorystycznego we wrześniu 2014 roku, w Australii 55 osobom postawiono zarzuty związane z terroryzmem. Doszło w tym czasie do czterech zamachów, a jedenaście zostało udaremnionych - poinformował minister. (PAP)