"Pani premier po godzinie 10 odbyła kilkudziesięciominutową rozmowę z premierem Holandii panem Markiem Rutte. Rozmowa dotyczyła m.in. rozwiązania kryzysu wokół umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Chcemy zażegnać impas, który się wywiązał jakiś czas temu. Chcemy, żeby wszystkie państwa UE wspierały dobre zmiany zachodzące na Ukrainie" - powiedział dziennikarzom Bochenek, który towarzyszył premier podczas czwartkowej wizyty w miejscowości Gózd (Mazowieckie).

UE nadal nie zakończyła ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Przeszkodą jest wynik niewiążącego referendum w Holandii w kwietniu br., w którym ponad 60 proc. głosujących odrzuciło umowę stowarzyszeniową UE-Ukraina. Rząd Holandii szuka rozwiązania, które pozwoli uspokoić holenderską opinię publiczną i parlament oraz ratyfikować umowę stowarzyszeniową.

Według nieoficjalnych informacji na szczycie UE w grudniu, Holandia może ogłosić deklarację wyjaśniającą opinii publicznej, czym jest umowa stowarzyszeniowa i że nie stanowi ona przedsionka do członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. (PAP)