Indeks Dow Jones Industrial rośnie o 0,4 proc. S&P 500 spada o 0,1 proc., Nasdaq Comp idzie w dół o 0,9 proc.

Do wzrostów indeksu Dow Jones najmocniej przyczyniają się notowania Goldman Sachs i Chevron.

Największe wzrosty notują spółki paliwowe i sektor finansowy, a w dół najmocniej idą przedsiębiorstwa informatyczne.

Ze spółek w Stanach zyskują producenci gazu. Kurs Southwestern Energy zwyżkował nawet 8 proc. Nad Stany Zjednoczone napłynie w najbliższych dniach z północy arktyczne powietrze, co zwiększy zapotrzebowanie gospodarstw domowych na energię.

W górę idą kursy amerykańskich producentów aut. General Motors zyskuje ponad 4 proc., a Ford nawet ponad 6 proc. Sprzedaż samochodów tych marek w Stanach w listopadzie przebiła oczekiwania.

Na wyraźnym plusie są notowania Goldman Sachs. Przychody banku z regionu Ameryki Łacińskiej wzrosły w tym roku o 50 proc. rdr - poinformowali w czwartek przedstawiciele spółki.

O 10 proc. tanieją walory Guess. Sieć sklepów odzieżowych ścięła prognozy zysków na bieżący rok fiskalny.

Z amerykańskiej gospodarki napłynęły kolejne dane, które utwierdzają oczekiwania na wzrost stóp procentowych w USA. Jednocześnie, perspektywa wyższych cen ropy w przyszłym roku w związku z porozumieniem OPEC wpływa na umocnienie oczekiwań inflacyjnych w USA.

Wskaźnik aktywności w amerykańskim przemyśle ISM wzrósł do najwyższego od początku 2015 r. poziomu. Odczyt PMI z amerykańskiego przemysłu okazał się najwyższy od 5 miesięcy. Sprzedaż aut w Stanach znajduje się blisko najwyżej notowanych poziomów.

W czwartek Robert Kaplan, prezes Fed z Dallas, ocenił, iż gospodarka USA zbliża się do stanu pełnego zatrudnienia, a inflacja kroczy w kierunku 2-proc. Dodał, iż Fed musi brać pod uwagę w swoich decyzjach aprecjację dolara.

W środę Loretta Mester z Fed Cleveland ponownie opowiedziała się za podwyżką stóp proc. w USA.

Kolejną sesję drożeje ropa naftowa. W środę po dwumiesięcznych negocjacjach państwa zrzeszone w OPEC osiągnęły porozumienie w kwestii ograniczenia wydobycia ropy w ramach kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie (b/d), czyli o 1,2 mln b/d.

Umowa wejdzie w życie od początku 2017 r. i będzie obowiązywać pół roku. OPEC zamierza przedłużyć jej trwanie o kolejne 6 miesięcy.

Państwa niezrzeszone w OPEC zgodziły się na ograniczenie produkcji ropy o 600 tys. baryłek dziennie, z czego Rosja o 300 tys. b/d.

W czwartek notowania ropy Brent rosną w okolice tegorocznych maksimów. Ceny surowca kontynuują zwyżki, po ponad 9-proc. wzrostach w środę. Baryłki benchmarków Brent i WTI drożeją w czwartek niemal 4 proc. do 53,9 USD i 51,3 USD. W tym tygodniu ropa zyskała już ponad 13 proc.

Na rynku walutowym, na fali spekulacji, iż Wlk. Brytania utrzyma dostęp do wspólnego rynku UE po Brexicie ponad 1 proc. względem dolara zyskuje brytyjski funt. Rynek reaguje na słowa Davida Davisa, ministra Wlk. Brytanii ds. Brexitu, który powiedział, iż kraj jest gotowy płacić składki do unijnego budżetu po opuszczeniu Wspólnoty, by zachować dostęp do wspólnego rynku. Kurs GBP/USD wzrósł w trakcie sesji o 1,5 proc. z ok. 1,25 w okolice 1,27, jednak po południu inwestorzy zrealizowali część zysków, a GBP/USD spadł do ok. 1,26.

Po południu poranne zyski względem dolara oddało euro. Kurs EUR/USD po osiągnięciu dziennego maksimum 1,064 spadł poniżej 1,06, czyli ok. 0,5 proc.

Amerykańska waluta kontynuuje aprecjację względem jena. Notowania pary USD/JPY kwotowane są po ok. 114,5. W ciągu miesiąca dolar umocnił się do jena o ponad 11 proc.

Na wartości traci turecka lira. Kurs USD/TRY wyznaczył w czwartek historyczne maksimum powyżej 3,50.

W Europie przed zamknięciem indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,8 proc. Niemiecki DAX zniżkuje o 1,2 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,5 proc., brytyjski FTSE 100 spada o 0,9 proc.

Na europejskich giełdach zwyżkują jedynie spółki paliwowe, spadkom przewodzi sektor dóbr podstawowych i użyteczności publicznej.

W Londynie w górę pną się notowania Glencore. Surowcowy gigant poinformował w czwartek, iż plan redukcji zadłużenia w spółce jest wdrażany zgodnie z harmonogramem, a w 2017 r. spółka ponownie zacznie wypłacać dywidendę.

Drożeją walory Banco Popular Espanol. Hiszpański bank rozważa fuzję z innym graczem na tym rynku Banco Bilbao Vizcaya Argentaria.

Mocno zwyżkują notowania Daily Mail - przychody spółki przebiły rynkowe oczekiwania.

W czwartek napłynęło wiele istotnych danych z europejskiej gospodarki.

Stopa bezrobocia w strefie euro nieoczekiwanie spadła w październiku do najniższego od 7 lat poziomu.

Końcowe odczyty PMI za listopad z najważniejszych europejskich gospodarek potwierdziły ekspansję ich głównych sektorów. Indeks PMI w przemyśle strefy euro wspiął się w okolice 3-letnich maksimów.

Inwestorzy z niepokojem wyglądają wyników niedzielnego referendum we Włoszech oraz powtórzonej drugiej tury wyborów prezydenckich w Austrii.

Włosi wypowiedzą się na temat przeforsowanej przez koalicję zmiany konstytucji. Polega ona przede wszystkim na ograniczeniu liczebności i zmianie składu Senatu, który stałby się izbą regionów, a także na redukcji kosztów utrzymania polityki.

Sondaże wskazują na przewagę przeciwników zmian. Wszystkie te ugrupowania domagają się dymisji premiera Matteo Renziego natychmiast po referendum. Ocenia się, iż przegrana obecnego rządu w referendum może doprowadzić do wzrostu nastrojów antyestablishmentowych we Włoszech oraz wzmocnić popularność partii populistycznych w całej Europie.

FED MUSI BRAĆ POD UWAGĘ UMACNIAJĄCEGO SIĘ DOLARA - KAPLAN, FED

Robert Kaplan, prezes Fed z Dallas, powiedział w czwartek, iż Rezerwa Federalna musi brać pod uwagę umacniającą się amerykańską walutę w swoich decyzjach. Dodał, powtarzając wcześniejsze deklaracje, iż właściwym posunięciem byłoby usunięcie części akomodacji monetarnej w najbliższej przyszłości. Kaplan ocenił, iż gospodarka USA zbliża się do stanu pełnego zatrudnienia, a inflacja kroczy w kierunku 2-proc. Jego zdaniem, PKB USA w 2017 r. wzrośnie ok. 2 proc. rdr.

"Neutralna stopa procentowa może wzrosnąć, jeżeli wzrośnie PKB" - powiedział. Dodał, iż stagnacja na amerykańskim rynku pracy może być mniejsza niż się powszechnie uważa. Kaplan otrzyma rotacyjne prawo głosu w Federalnym Komitecie Otwartego Rynku w 2017 r.

WSKAŹNIK ISM W PRZEMYŚLE USA W POWYŻEJ OCZEKIWAŃ W XI

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim w listopadzie do 53,2 pkt. z 51,9 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 52,5 pkt.

MESTER Z FED CIĄGLE ZA PODWYŻKĄ STÓP, RYZYKA GOSP. Z GRUBSZA ZBILANSOWANIE

Loretta Mester, prezes Fed z Cleveland, ponownie opowiedziała się w środę za podwyżką stóp procentowych w USA. Dodała, iż ryzyka dla stabilności gospodarczej i finansowej Stanów Zjednoczonych są z grubsza zbilansowane, lecz mogą wzrastać, jeżeli Fed nie podejmie działań w celu normalizacji polityki monetarnej. Kolejna po ubiegłorocznej podwyżka stóp w USA, wg Mester, będzie "roztropnym" posunięciem, a zacieśnianie polityki monetarnej w USA powinno być stopniowe. Mester rozumie przez to, iż podwyżki stóp nie będą następować na każdym kolejnym posiedzeniu Fed, a polityka monetarna pozostanie akomodacyjna przez pewien czas. Mester oceniła, iż rynek pracy znajduje się "w zasadzie" w stanie pełnego zatrudnienia. Dodała, iż jej zdaniem oczekiwania inflacyjne "nie wymknęły się spod kontroli" są relatywnie stabilne. Mester uważa, iż na koniec obecnego cyklu podwyżek stopa funduszy federalnych powinna osiągnąć ok. 3 proc.

KOŃCOWE WYLICZENIE PMI W PRZEMYŚLE USA W XI W GÓRĘ WZGLĘDEM SZACUNKOWEGO

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 54,1 pkt. - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępny odczyt wskazywał na 53,9 pkt. W październiku wskaźnik wyniósł 53,4 pkt.

LISTOPAD UDANY W STANACH DLA PRODUCENTÓW AUT

Sprzedaż samochodów w Stanach Zjednoczonych w listopadzie przez większość koncernów motoryzacyjnych przebiła oczekiwania rynku.

Sprzedaż lekkich samochodów Forda wzrosła w listopadzie o 5,1 proc. rdr. Oczekiwano tymczasem wzrostu o 0,5 proc. Toyota sprzedała o 4,3 proc. więcej aut w USA niż rok temu. Tu oczekiwano wzrostu o 3,4 proc. General Motors zwiększył w listopadzie sprzedaż o 10,2 proc., o 1,1 pkt. proc. więcej od konsensusu. Nissan sprzedał o 7,5 proc. więcej pojazdów niż w listopadzie ub. roku wobec +4,2 proc. oczekiwań.

Volkswagen sprzedał o 24,2 proc. więcej aut w USA niż przed rokiem. Poniżej oczekiwań uplasowała się sprzedaż Hondy (+6,5 proc. vs. 8,4 proc.). Spadek sprzedaży, wyższy niż oczekiwał rynek, odnotował jedynie Fiat Chrystler (-14 proc. względem -9 proc. konsensusu).

ROSJA OGRANICZY WYDOBYCIE ROPY PONIŻEJ 11,2 MLN B/D - NOVAK

Rosja ograniczy wydobycie ropy naftowej poniżej obecnego poziomu 11,2 mln b/d - powiedział w czwartek minister energii Rosji Alexander Novak. Dodał, iż najwięksi rosyjscy producenci surowca ograniczą swoje wydobycie "proporcjonalnie". Rosja ma zmniejszać wydobycie "stopniowo" w I poł. 2017 r. - powiedział Novak. Jego kraj zamierza dołączyć do komitetu, który ma zajmować się monitorowaniem przestrzegania porozumienia. Państwa OPEC ustaliły w trakcie środowego szczytu, iż w skład komitetu wejdą Kuwejt, Wenezuela i Algieria.

STOPA BEZROBOCIA W STREFIE EURO NIEOCZEKIWANIE W DÓŁ W X

Stopa bezrobocia w strefie euro w październiku, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 9,8 proc., wobec 9,9 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 10,0 proc. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 10,0 proc..

Przeciętna stopa bezrobocia w 28 krajach UE wyniosła 8,3 proc., wobec 8,4 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie z 8,5 proc.

PMI W PRZEMYŚLE STREFY EURO W XI BEZ ZMIAN W KOŃCOWYM WYLICZENIU

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w listopadzie 53,7 pkt. wobec 53,5 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 53,7 pkt. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

LICZBA ZAPOWIADANYCH ZWOLNIEŃ W USA W DÓŁ O 13 PROC. RDR W XI

W listopadzie liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA spadła o 13,0 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2015, po spadku w październiku 2016 r. o 39,1 proc. - wynika z raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc.

LICZBA NOWYCH BEZROBOTNYCH W USA W UB. TYGODNIU W GÓRĘ

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 17 tys. do 268 tys. z 253 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 253 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,081 mln w tygodniu, który skończył się 19 listopada - podał Departament Pracy. Tutaj analitycy spodziewali się 2,033 mln osób. (PAP)