Na początku czwartkowych notowań WIG 20 spadł prawie o 20 punktów i - po niewielkim odbiciu w trakcie sesji - pod koniec dnia powrócił do porannych spadków. Na zamknięciu indeks zniżkował 0,79 proc. i wyniósł 1.783,94 pkt. Mniejszy spadek, o 0,44 proc. do 48.404 pkt, zanotował WIG. Jedynym zwyżkującym indeksem był mWIG 40, który zyskał 0,3 proc., m.in. dzięki wzrostowi kursu JSW oraz CD Projektu.

Jastrzębska Spółka Węglowa odnotowała w czwartek najwyższe obroty na GPW w wysokości 114 mln zł. Kurs wzrósł o 1,2 proc. po tym, jak wznowione w czwartek walne zgromadzenie spółki zgodziło się na przeniesienie kopalni Krupiński do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Najwyższy wzrost w mWIG 40 zanotował CD Projekt. Kurs wzrósł o 5,32 proc., przy obrotach wynoszących 29,5 mln zł, po raz pierwszy w historii spółki przekraczając barierę 50 zł za akcję.

Łączne obroty na GPW wyniosły w czwartek 849 mln zł. Spadki objęły 201 spółek, a 130 kursów wzrosło.

Zniżki dominowały również na największych giełdach Europy - brytyjski FTSE spadał o godz. 17 o 0,4 proc., niemiecki DAX o 1,1 proc., a francuski CAC o 0,5 proc. W Stanach S&P tracił 0,2 proc.

Wśród dwudziestu największych spółek w Warszawie najmocniej spadły w czwartek kursy Eurocashu (minus 3,8 proc.) oraz Tauronu (minus 3 proc.). Ponad 2 proc. spadków zanotowały ponadto telekomy: Cyfrowy Polsat (minus 2,7 proc.) i Orange Polska (minus 2,2 proc.) oraz Bank Pekao (minus 2,1 proc.).

Liderem wzrostów w WIG 20 było PGNiG, ze zwyżką o 2,8 proc. Wzrost spowodowany środową informacją, iż państwa zrzeszone w OPEC porozumiały się w sprawie ograniczenia wydobycia surowca w ramach kartelu do 32,5 mln baryłek dziennie. Po informacji z OPEC rosły ceny ropy, którą wydobywa PGNiG.

Na zamknięciu kurs obuwniczego CCC spadł o 1,3 proc., a odzieżowe LPP zwyżkowało o 0,8 proc. Obie spółki podały w czwartek listopadowe dane sprzedażowe - CCC miało 334 mln zł sprzedaży (wzrost o 52,8 proc. rdr), a LPP ok. 485 mln zł sprzedaży (wzrost o 13 proc. rdr). W ocenie analityków, z którymi rozmawiała PAP, opublikowane dane były "bardzo dobre". Ich zdaniem, LPP czeka jeszcze mocny wynikowo grudzień. Z kolei dla CCC ostatni miesiąc roku powinien być już spokojny.

PKO BP w komunikacie po przejęciu Raiffeisen-Leasing Polska zapowiedziało w czwartek, że nie wypłaci dywidendy z zysku za rok 2015 i niepodzielonego zysku z lat poprzednich.

Na szerokim rynku o 5,6 proc. do 50,5 zł spadła wycena Wirtualnej Polski po tym, jak część akcjonariuszy spółki sprzedała swoje pakiety w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu po 50 zł za papier. (PAP)