WFK jest wspólną inicjatywą władz województwa podkarpackiego oraz lokalnych samorządów, przez które przebiegają linie kolejowe. Fundusz formalnie powstał w ubiegłym roku, jednak dopiero w tym roku rozpoczęła się jego praktyczna realizacja.

Jak poinformował PAP w piątek rzecznik marszałka województwa podkarpackiego Tomasz Leyko, parking umożliwi pasażerom bezpieczne pozostawienie samochodu kontynuacje podróży pociągiem.

„W ramach inwestycji cały plac został odwodniony i oświetlony. Koszt wszystkich prac wyniósł ponad 141 tys. zł. Inwestorem było miasto Krosno, które otrzymało dotację celową ze środków WFK w wysokości 40 tys. zł” - dodał rzecznik, który zaznaczył, że fundusz ma działać w obecnej edycji do roku 2019.

„Do tego czasu będą realizowane zadania inwestycyjne w ramach funduszu, które będą prowadzone równolegle do prac modernizacyjno-rewitalizacyjnych realizowanych przez zarządcę infrastruktury (PKP PLK), co w efekcie pozwoli osiągnąć zadowalający stan m.in. punktów przesiadkowych”- podkreślił Leyko.

Po zakończeniu działania funduszu samorząd województwa planuje namówić lokalne samorządy do udziału w kosztach funkcjonowania kolei regionalnej. „Zwłaszcza przy rozszerzaniu oferty przewozowej stosownie do potrzeb i możliwości województwa” - dodał rzecznik.

W WFK uczestniczy obecnie 30 lokalnych samorządów, które zadeklarowały przekazywanie w formie dotacji celowej składki w wysokości 20 tys. zł rocznie na rzecz funduszu. W 2016 roku dla dziewięciu zadań nakłady inwestycyjne wyniosą 510 tys. zł.

Oprócz parkingu w Krośnie w ramach WFK na dworcu kolejowym w Stalowej Woli wybudowane zostaną nowe sanitariaty. Powstanie też parking wraz z oświetleniem i dojściem do kolejowego przystanku osobowego - Rogoźnica - na linii kolejowej nr 71. Natomiast gmina Boguchwała planuje wybudować oświetlenie miejsc postojowych przy miejscowym dworcu PKP.

Nowe miejsca parkingowe zostaną wybudowane również w pobliżu dworców m.in. w Jarosławiu, Horyńcu-Zdroju i Targowiskach. (PAP)