"Plan pomocy humanitarnej dla Nigerii w 2017 roku opiewa na ponad miliard dolarów. Ma on zabezpieczyć pomoc dla trzech stanów najbardziej dotkniętych kryzysem - Borno, Adamawa i Yobe. Jest to największy kryzys na kontynencie afrykańskim i jestem przekonany, że przy wsparciu wspólnoty międzynarodowej i sektora prywatnego przyniesiemy nadzieję ludności na północnym wschodzie tego kraju" - napisał w oświadczeniu Peter Lundberg, koordynator akcji humanitarnej ONZ w Nigerii.

Plan pomocy obejmuje dostawy żywności i wody, zapewnienie schronienia, opieki zdrowotnej, edukacji i ochrony dla około siedmiu milionów ludzi, najbardziej poszkodowanych przez kryzys.

W połowie listopada rzecznik prezydenta Nigerii informował, że w najbliższym roku w kraju może wystąpić głód.

Dżihadystyczne ugrupowanie Boko Haram w ciągu trwającego siedem lat powstania zabiło co najmniej 20 tys. ludzi i doprowadziło do ucieczki z miejsc zamieszkania 2,6 mln osób. Przebywają oni w większości w obozach kontrolowanych przez armię nigeryjską.

Założona w 2002 roku organizacja morduje zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów, którym zarzuca nieprzestrzeganie prawa islamskiego - szariatu. Wiosną ub.r. Boko Haram złożyło hołd i ślubowało wierność swoim zwierzchnikom z bliskowschodniego Państwa Islamskiego (IS). (PAP)