Najemcy bardzo zainteresowani Warszawą

Od kilku ostatnich lat, warszawski rynek biurowy cieszy się ogromną popularnością wśród najemców i z roku na rok wciąż wzrasta na nim poziom popytu. Choć popytowy rekord padł w roku 2015, to tuż po III kwartale roku bieżącego sytuacja wygląda naprawdę nieźle. Między styczniem, a wrześniem 2016 w stolicy wynajęto prawie 521 tys. m2 nowoczesnej powierzchni i jak zwykle zresztą, największym powodzeniem cieszyło się oczywiście ścisłe Centrum Warszawy. Specjaliści z JLL - międzynarodowej firmy świadczącej kompleksowe usługi w zakresie najmu, zwracają jednak uwagę, że dużą aktywność najemców zanotowano także w strefie South West (110,5 tys. m2). Z południowo-wschodnią częścią Warszawy przegrał natomiast o kilka tysięcy metrów biznesowy Mokotów, w którym wynajęto niewiele ponad 104 tys. m2.

Powód? Brexit.

Według specjalistów z JLL, jedną z wielu przyczyn tak dużego zainteresowania również zagranicznych najemców może być… Brexit. Choć mogłoby się wydawać to zaskakujące, to właśnie Warszawa jest w kręgu zainteresowania inwestorów spoza Polski i typuje się ją jako jednego z możliwych beneficjentów ewentualnie podjętej przez Wielką Brytanię decyzji. To znów może przełożyć się bezpośrednio na znacznie większe zapotrzebowanie na nową powierzchnię biurową, szczególnie, że w ostatnim czasie poważni rynkowi gracze zdecydowali się otworzyć w stolicy swoje biura. Mowa między innymi o DLA Piper, Credit Suisse czy choćby William Demant, które wynajmują nowe powierzchnie lub rozszerzają bieżącą działalność.

Jeśli wynajmować to od ręki

Utrzymujący się na wysokim poziomie popyt stał się motorem napędowym dla deweloperów, którzy przez ostatnie kilka kwartałów dostarczyli na warszawski rynek niemałą podaż. Duża dostępność niewynajętej jeszcze przestrzeni sprawia, że najemcy wolą podpisywać umowę najmu na biura w istniejących już budynkach. Takich podpisano bowiem w trzech kwartałach br. łącznie na 243 tys. m2. Transakcje typu pre-let stanowiły natomiast niewiele ponad 1/3 tej sumy, bo jedynie 73,2 tys. m2. Największe umowy tego roku to przede wszystkim ekspansja Google na 8,3 tys. m2 w Warsaw Financial Center, pre-let na 7,6 tys. m2 podpisany przez Allegro w Q22 oraz wynajęcie 7,5 tys. m2 w biurowcu Atrium 2 przez firmę z sektora bankowego.

Deweloperzy nadal pozostają aktywni

Choć deweloperzy nieco zwolnili w porównaniu z rokiem ubiegłym, nadal pozostają aktywni. W samych tylko trzech pierwszych kwartałach tego roku, na warszawski rynek trafiło prawie 378,8 m2 nowej powierzchni, z czego aż 237 tys. m2 przypadało jedynie na okres między kwietniem, a czerwcem. W Q3 natomiast w stolicy pojawiła się tylko jedna nowa inwestycja - wybudowany przez HB Reavis West Station I o powierzchni 28,7 tys. m2. Projekt okazał się jednak rekordowym szczęśliwcem, bo za jego sprawą stołeczna podaż przekroczyła właśnie magiczny próg 5 mln m2 podaży.

Artykuł powstał we współpracy z Jones Lang LaSalle - międzynarodową firmą świadczącą kompleksowe usługi doradcze w zakresie najmu. Pełen raport dotyczący sytuacji na warszawskim rynku nieruchomości biurowych dostępny jest na stronie BazaBiur.pl, gdzie znajduje się wyszukiwarka nowoczesnych powierzchni do wynajęcia, a także raporty rynkowe, aktualności branżowe, porady ekspertów i szczegółowe analizy.