Chodzi o fragmenty S1: Podwarpie – Dąbrowa Górnicza, Mysłowice – Bielsko-Biała i obejście Węgierskiej Górki. Porozumienie w tej sprawie, w obecności szefowej rządu, podpisali w Bielsku-Białej minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz odpowiedzialny za rozwój dróg w tym resorcie Jerzy Szmit.

Premier zaznaczyła, że to bardzo ważna decyzja dla regionu. "To jest ważna inwestycja, która nie tylko będzie się przyczyniała do rozwoju, poprawi komunikację w regionie, będzie się przyczyniała do jego rozwoju. Jest to inwestycja, która pokazuje, że Polska się rozwija" - powiedziała szefowa rządu.

Minister Adamczyk podkreślił, że droga S1, która prowadzi do granicy ze Słowacją w Zwardoniu, „udrożni komunikację po wschodniej stronie Śląska i w zachodniej Małopolsce, a także umożliwi tranzyt północ-południe”.

Szefowa rządu zapewniła, że jej gabinet będzie realizował ważne inwestycje: drogowe, kolejowe, infrastrukturalne. „Robimy to po to, by Polska się rozwijała jeszcze szybciej, ale przede wszystkim chcemy, aby rozwijała się równomiernie” - powiedziała Szydło. Wtórował jej minister Adamczyk, który po spotkaniu z samorządowcami podkreślił, że „bez dobrego systemu komunikacyjnego, drogowego i kolejowego, niemożliwy jest dynamiczny rozwój gospodarczy państwa”.

Premier zapewniła, że rząd ma dobrze przygotowany program i plan działania, który "krok po kroku", konsekwentnie realizuje. "Mamy ludzi, którzy nie boją się pracy, nie boją się podejmowania odpowiedzialnych decyzji i przygotowują kolejne projekty" - podkreśliła.

Zaznaczyła, rząd jest inicjatorem wielu gospodarczych projektów. Oprócz dokończenia drogi S1 wymieniła centrum serwisowania silników lotniczych, które ma powstać w Środzie Śląskiej. W poniedziałek wicepremier Mateusz Morawiecki podpisał umowę w tej sprawie. "Powstanie około tysiąca miejsc pracy. To nowa, bardzo ważna inwestycja, która jest realizowana w ramach Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju przygotowanej przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego" - powiedziała premier.

Nawiązała też do otwarcia w poniedziałek przez szefa MSWiA Mariusza Błaszczaka kolejnego posterunku policji w małej miejscowości. "Obiecaliśmy w kampanii wyborczej, że będziemy zajmowali się sprawami zwykłych ludzi, obywateli, realizować, co oczekują, i wywiązujemy się z tych deklaracji. Przywracamy polskie państwo w tych regionach, miejscowościach, gdzie było przez osiem lat przez PO-PSL zwijane" - oświadczyła szefowa rządu.

Podkreśliła, że "z optymizmem patrzy w przyszłość". "Ostatnie dane dotyczące bezrobocia oraz ocena agencji ratingowych pokazują, że nastrój jest dobry, że możemy powiedzieć, że jest przed nami duża szansa, żeby rozwój był jeszcze szybszy" - powiedziała Szydło.

Po spotkaniu z samorządowcami premier dodała, że jej optymizm oparty jest o „program, harmonogram i konsekwencję w działaniu”, które rząd ma. „Ale potrzebny jest też odpowiedni klimat i spokój polityczny. Chciałam zachęcić polityków opozycji, którzy próbują na różne sposoby krytykować i podważać kierunek gospodarczy, który myśmy obrali, żeby do nas się przyłączyli. To jest dobry, odpowiedzialny plan, ma służyć rozwojowi naszej ojczyzny" - powiedziała premier.

Ekspresowa trasa S1 w woj. śląskim przebiega od węzła z autostradą A1 w pobliżu katowickiego lotniska Pyrzowice do granicy ze Słowacją w Zwardoniu. Standard drogi ekspresowej ma obecnie na odcinkach Pyrzowice – Podwarpie (jedna jezdnia), Dąbrowa Górnicza – Tychy, a także Bielsko-Biała – Przybędza oraz Milówka – Zwardoń.

Największym z przedsięwzięć w ramach S1, które zostały w poniedziałek skierowane do realizacji, jest budowa liczącego ok. 40 km nowego odcinka drogi S1 z Mysłowic do Bielska-Białej. W poprzednich latach m.in. z problemami uzgodniono przebieg trasy. Na ten cel potrzeba ok. 3,5 mld. zł. Minister Adamczyk powiedział, że droga miałaby zostać wykonana w latach 2019-2022.

Decyzja ucieszy także mieszkańców Żywiecczyzny. Teraz, aby wygodnie przejechać z Bielska-Białej do granicy ze Słowacją w Zwardoniu, brakuje 8,5-km odcinka drogi, tzw. obejścia Węgierskiej Górki. Bez niego po planowanym na maj przyszłego roku otwarciu na Słowacji autostrady D-3, która w Zwardoniu będzie się łączyła z S1, ruch ciężarówek przebiegnie przez centra Milówki i Węgierskiej Górki. Szacunkowy koszt obejścia to ok. 1,5 mld zł. Według Adamczyka samochody powinny nim przejechać w 2021 r.

Odcinek Podwarpie – Dąbrowa Górnicza liczy 8 km. Konieczne jest podniesienie parametrów szosy, by spełniała wymogi drogi ekspresowej. Gotowy ma być w 2019 r.

Bezpośrednio przed spotkaniem z samorządowcami premier Szydło odwiedziła Beskidzką Okręgową Izbę Pielęgniarek i Położnych, gdzie oczekiwały na nią przedstawicielki samorządu zawodowego. Prezes Izby Małgorzata Szwed poinformowała, że wręczyły szefowej rządu list, w którym poruszyły problemy nurtujące jej środowisko wraz z propozycjami rozwiązań.

Szwed wśród tych kwestii wymieniła przede wszystkim rosnącą średnią wieku pielęgniarek i położnych, która zbliża się do 50 lat. „Nie ma zastępowalności, co nie wynika z braku zainteresowania zawodem, lecz z faktu, że uczelnie przyjmują zbyt mało kandydatów na studia” – powiedziała. Ważnym problemem są także wyjazdy pielęgniarek i położnych do pracy za granicę.

Po południu premier w Kętach koło Bielska-Białej spotka się z podopiecznymi z placówki oświatowo-wychowawczej z okazji dnia św. Mikołaja. (PAP)