Prezydent Petro Poroszenko wystosował życzenia, które przekazał w nagraniu wideo z linii frontu walk z prorosyjskimi separatystami w Donbasie na wschodzie kraju. Jego administracja podała wcześniej, że w poniedziałek Poroszenko wizytował jednostki, odległe zaledwie o kilkaset metrów od pozycji przeciwnika.

„Gratuluję wszystkim z okazji 25. rocznicy Sił Zbrojnych Ukrainy właśnie stąd, z pierwszej linii ukraińskiej obrony. Razem z ukraińskimi bohaterami, którzy wypełniają dziś najważniejszą misję w państwie: bronią naszej wolności i niepodległości. Jestem dumny, że mogę być wśród nich” – mówił, stojąc wśród umundurowanych żołnierzy.

Poroszenko podkreślił także, że jest dumny, że Ukraina w ciągu ostatnich 2,5 roku zbudowała nową, silną armię i podziękował wszystkim, którzy byli w to zaangażowani.

We wtorek, podczas uroczystości wręczenia żołnierzom odznaczeń państwowych, prezydent mówił w Kijowie, że mimo kruchego zawieszenia broni w Donbasie jego kraj wciąż ma do czynienia z niebezpieczeństwem ataku ze wschodu.

„Na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy znajduje się około 700 rosyjskich czołgów, 1,2 tys. rosyjskich bojowych pojazdów opancerzonych, ponad tysiąc rosyjskich systemów artyleryjskich i ponad 300 wyrzutni rakietowych” – oświadczył.

„Z jednej strony taka obecność świadczy o tym, że się nas boją. Z drugiej strony świadczy to o tym, że w każdej chwili to wszystko, jak i to, co skoncentrowane jest po drugiej stronie granicy ukraińsko-rosyjskiej, może na nas ruszyć” – podkreślił Poroszenko.

Szef Sztabu Generalnego Ukrainy Wiktor Mużenko przekazał tymczasem, że w trakcie trwającej od wiosny 2014 operacji przeciwko separatystom na wschodzie kraju zginęło ponad 3 tys. funkcjonariuszy różnych służb mundurowych.

„Od początku operacji antyterrorystycznej mamy 3064 ofiary śmiertelne we wszystkich strukturach siłowych. 2636 osób to żołnierze Sił Zbrojnych. 2148 z nich to straty bojowe” – powiedział w wywiadzie dla gazety „Hołos Ukrainy”(Głos Ukrainy). Mużenko poinformował, że liczba rannych przekroczyła 10 tys. Prawie 9 tys. rannych to żołnierze służby wojskowej.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)