"W 2016 roku udało nam się obsłużyć inwestycje o łącznej wartości 1,3 mld euro, one się przyczyniły do powstania ok. 12 tys. miejsc pracy w Polsce" - mówił.

Według prezesa agencji było to możliwe dzięki współpracy PAIiIZ z jednostkami samorządu terytorialnego i specjalnymi strefami ekonomicznymi. "Szczycimy się też tym, że przez ręce pracowników PAIiIZ przechodzi około 20 proc. inwestycji w naszym kraju. To jest dobrze ponad światową średnią. To jest powód do dumy" - podkreślił.

Wskazał również, że PAIiIZ wraz z innymi rządowymi agencjami gospodarczymi wkrótce stanie się częścią Polskiego Funduszu Rozwoju. "Ministerstwo Rozwoju podjęło decyzję o stworzeniu instytucji, która byłaby taką +czapką inwestycyjną+ czy rodzajem banku rozwojowego, która by w sobie koncentrowała z jednej strony kompetencje finansowe - instrumenty finansowe, takie jak fundusze inwestycyjne, także kompetencje ubezpieczeniowe i związane z nimi poręczenia ubezpieczeniowe dla kredytów eksportowych - oraz wspieranie przedsiębiorczości i wspieranie ekspansji zagranicznej" - mówił.

Przypomniał, że do PFR wejdą m.in. BGK, ARP, KUKE, PARP oraz PAIiIZ. "My oraz PARP mamy status afiliowany przy grupie PFR: mamy te same standardy korporacyjne, wymieniamy się informacją, (...) z drugiej strony zależy nam, żeby obok tej ekspansji zagranicznej utrzymać te kompetencje inwestycyjne, które dotychczas w PAIiIZ były świetnie realizowane" - dodał prezes.

Zapowiedział także, że 14 grudnia zostanie przedstawione, czym mają się zajmować poszczególne elementy Polskiego Funduszu Rozwoju. (PAP)