ikona lupy />
Lokalizacja nowego biurowca / Media

W środę w Gdańsku odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę dwóch obiektów w samym sercu Gdańska, u zbiegu ulic Rajskiej i Heweliusza, w pobliżu kanału Raduni, Wielkiego Młyna, kościoła św. Katarzyny oraz modernistycznego budynku NOT.

Inwestor, firma deweloperska Apollo-Rida uważa, że inwestycja stanowi unikalny w skali kraju projekt rewitalizacji tak dużego obszaru w obrębie historycznego centrum. Zapewnia też, że zachowuje historyczny charakter tej lokalizacji. Budowa już trwa; osiągnięcie stanu surowego planowane jest na przełom III i IV kw. 2017 r., a zakończenie budowy w lipcu w 2018 roku.

Rafał Nowicki, przedstawiciel inwestora powiedział dziennikarzom, że w ramach inwestycji powstaną dwa budynki. Sześciokondygnacyjny budynek Rajska 8 (o wysokości 22 m) ma odtwarzać pierzeję staromiejskiej ulicy od skrzyżowania z ul. Heweliusza do ciągu pieszego wzdłuż kanału Raduni. Ma w nim powstać 161 mieszkań i apartamentów. Średnia cena metra kwadratowego to ok. 10 tys. zł. Na parterze budynku mają być lokale usługowe. Natomiast dziesięciokondygnacyjny budynek biurowy Heweliusza 18 (o wysokości 37 m) ma dysponować powierzchnią 10 tys. m kw. Stojący po sąsiedzku hotel Mercure ma 19 kondygnacji.

Reklama

Nowicki uważa, że w centrum Gdańska „zdecydowanie jest zapotrzebowanie na powierzchnię biurową”. „Chcemy możliwie szybko uruchomić komercjalizację powierzchni” – dodał.

Wiceprezydent Gdańska Wiesław Bielawski przyznaje, że „jedno z najczęściej mijanych miejsc w mieście zostanie w końcu zabudowane”. „Realizacja tego projektu jest dowodem na to, że inwestycje nie są procesem łatwym i realizowanym od kliknięcia myszką w komputerze, a wynikającym ze zbiegu okoliczności ekonomicznych, biznesowych, historycznych, rynkowych i wizjonerskich” – tłumaczy. Jest przekonany, że planowana zabudowa będzie „dobrze postrzegana po realizacji”. Projekt opracował warszawski zespół JEMS Architekci.

Przedstawiciel inwestora przyznał w rozmowie z dziennikarzami, że realizowana inwestycja jest „dużym wyzwaniem na bardzo eksponowanym terenie o wielkiej historii”. „Bardzo wymagające miasto, które chciało, aby inwestycja wkomponowała się zarówno we współczesną, jak i nawiązywała do historycznej zabudowy, historycznego przebiegu ul. Rajskiej” – tłumaczył. Powiedział, że z tego względu np. na elewacji będzie wykorzystana ręcznie formowana cegła.

Spółka kupiła teren dwa lata temu i tyle trwało przygotowanie projektu architektonicznego i uzyskanie pozwolenia budowlanego. Powiedział, że inwestycja obejmie też modernizację fragmentów niektórych ulic, np. skrzyżowania Rajskiej i Heweliusza. Powstanie też jednopoziomowy parking podziemny na ok. 250 pojazdów.

Inwestorem jest Apollo-Rida Poland sp. z o.o. działająca od początku lat 90. Jak podaje firma, zarządza portfelem inwestycji o powierzchni ponad 1 mln m kw. i wartości przekraczającej 1,2 mld euro. Spółka zarządza m.in. biurowcem Warsaw Trade Tower.

17 lat temu teren u zbiegu ul. Rajskiej i Heweliusza miasto sprzedało prywatnemu inwestorowi, firmie Portico Development, która zrobiła wykop i ogrodziła teren metalowym płotem. Taki stan trwał przez kilkanaście lat.

>>> Czytaj też: Rewolta elektorów w USA? Trump może jednak nie zostać prezydentem