Za nowelizacją bez poprawek opowiedziało się 53 senatorów, 23 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Nowela ma na celu zapewnienie ciągłości kierowania Polską Agencją Żeglugi Powietrznej. Zmiany dotyczą ustawy o PAŻP z grudnia 2006 roku. W dokumencie zapisano, że w przypadku odwołania prezesa Agencji, premier - na wniosek ministra transportu - powierza zastępcy prezesa lub innej osobie pełnienie obowiązków szefa PAŻP na okres nie dłuższy niż sześć miesięcy, z możliwością przedłużania tego okresu o kolejne pół roku, nie więcej jednak niż dwukrotnie.

W październiku br. minister infrastruktury i budownictwa ogłosił konkurs na prezesa PAŻP. Chętni mieli czas na składanie ofert do 7 listopada br. Od kandydatów wymagano m.in. wykształcenia wyższego, polskiego obywatelstwa, korzystania z pełni praw publicznych i biegłej znajomości chociaż języka angielskiego. Ponadto kandydat musiał mieć co najmniej pięcioletni staż pracy, w tym trzy lata przepracować na stanowiskach kierowniczych związanych z lotnictwem cywilnym.

Obecnie p.o. prezesa PAŻP jest Magdalena Jaworska. Pracę w agencji rozpoczęła we wrześniu 2014 roku, kiedy to została powołana na zastępcę prezesa PAŻP ds. finansowo-administracyjnych. W lutym 2015 r. została powołana na p.o. prezesa PAŻP po tym, jak odwołano ówczesnego prezesa agencji Krzysztofa Kapisa. W marcu tego roku Prezes Rady Ministrów, na wniosek ministra infrastruktury i budownictwa, przedłużyła powierzenie obowiązków Magdalenie Jaworskiej na sześć miesięcy.

Reklama

Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Jej autorzy uzasadniali ten termin tym, że "potrzeba tak krótkiego vacatio legis wynika z faktu, iż ostateczny termin, na który powierzono pełnienie obowiązków prezesa PAŻP, upływa z dniem 31.12.2016 r.". (PAP)