Biznes/Ekologia

27.04.2018, 08:28

Polacy inwestują w słońce. Będzie jak z wiatrakami?

Energetyka słoneczna jest obecnie najszybciej rozwijającym się sektorem odnawialnych źródeł energii. Polska nie jest tu wyjątkiem. Szybki wzrost liczby instalacji nie idzie jednak w parze z edukacją mieszkańców.

27.04.2018, 06:08

Węgiel, ropa i gaz nie znikną. Scenariusze energetyczne dla klimatu

Prognozy międzynarodowych instytucji i koncernów pokazują, że paliwa kopalne jeszcze długo będą wykorzystywane do produkcji energii. To może stanowić problem dla realizacji ambitnych planów ograniczenia zmian klimatu i wzrostu temperatury. Jak pogodzić te dwie kwestie? Scenariusze energetyczne podsuwają różne rozwiązania.

26.04.2018, 06:10

Jak się jeździ autami elektrycznymi po Polsce? Sprawdziliśmy

Dziennikarze z pięciu redakcji przez weekend przejechali pomiędzy czterema aglomeracjami Polski łącznie 4 tys. km różnymi samochodami elektrycznymi. Sprawdzili ich realne zasięgi i infrastrukturę do ładowania. Jakie mają wnioski?

18.04.2018, 06:03

100 procent OZE. Jak to robią Apple, Google, IKEA i inni?

Korzystanie ze źródeł odnawialnej energii (OZE) to coraz bardziej widoczny trend wśród wielkich korporacji. Do firm, które pochwaliły się wykorzystaniem 100 procent OZE dołączył Apple, wcześniej taką informację przekazał Google, a w Polsce jest to sieć IKEA. Czy to „ekościema”, czy prawdziwe zaangażowanie?

13.04.2018, 08:58

Co zostawi w energetyce unijny Horyzont

Inteligentne miasta, budynki zużywające mniej energii, sieci dostosowane do odnawialnych źródeł i odbiorcy umiejętnie korzystający z prądu - takie efekty może przynieść Horyzont 2020. W największym unijnym programie wspierającym badania i innowacje nie brakuje energetycznych projektów z udziałem polskich podmiotów. Wskaźnik sukcesu wniosków jest jednak niższy od unijnej średniej.

11.04.2018, 20:56

Błękit zaczyna wypierać czerń

Gaz będzie miał coraz większy udział w wytwarzaniu prądu w Polsce, ale może być rozwiązaniem tymczasowym – na kilkadziesiąt lat – a nie ostatecznym.

06.04.2018, 09:45

Bochenek, Szyszko i klimat. Jak przygotować COP24?

Były rzecznik rządu Rafał Bochenek dostał posadę w resorcie środowiska. Będzie odpowiadał za przygotowanie sesji Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Nie zostanie jednak prezydentem COP24. Do objęcia tej funkcji gotowy jest prof. Jan Szyszko, który stara się pozostać w klimatycznych negocjacjach mimo usunięcia z rządu.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>