Załamanie pogody, z którym mieliśmy do czynienia między 10 a 12 sierpnia przyniosło do Polski burze, a z nimi falę zniszczeń: zerwane linie energetyczne, powalone drzewa, połamane słupy, nawet te betonowe i stalowe. Szczególnie dotknięte zostały Wielkopolska, Pomorze i Kujawy. W krytycznym momencie bez dostaw prądu było około 450 tys. odbiorców - 220 tys. z obszaru działania Enei Operator, 150 tys. - Energi, 70 tys. – Taurona i kilka tys. na terenie objętym siecią dystrybucyjną PGE. Dla porównania, po orkanie Ksawery z 2013 roku, odciętych od dostaw energii było łącznie ok. 200 tys. klientów.

Skalę zniszczeń ilustruje ten krótki film opublikowany przez Eneę Operator:

Przywracanie dostaw prądu to ogromne wyzwanie. Dotarcie do miejsc awarii i zerwanych linii bywa utrudniona przez powalone drzewa. Tymczasem, jak raportował na bieżąco Sławomir Krenczyk z Enei, są miejsca, w których infrastrukturę energetyczną trzeba budować dosłownie od zera. Całe kilometry sieci, które w normalnych warunkach powstawałyby miesiącami, trzeba pociągnąć w kilka godzin.

Dlatego Enea Operator do walki ze skutkami żywiołu zaangażowała 220 brygad energetycznych oraz wszystkich dostępnych specjalistów – w sumie około 100 osób. Do przywracania dostaw energii elektrycznej został użyty również specjalistyczny sprzęt, ponad 140 samochodów, prawie 50 podnośników oraz 10 dźwigów. W usuwaniu awarii pomagały spółki dystrybucyjne PGE i Taurona, które chociaż same odczuły skutki burz, to jednak w dużo mniejszym stopniu.

Na terenie działalności Energi w piątek 11 sierpnia bez dostaw prądu było około 150 tys. odbiorców. Według stanu na wtorek wieczorem, czyli w czwartej dobie usuwania efektów nawałnicy zasilania nie miało jeszcze 10 tys. odbiorców i 322 stacji transformatorowych w najbardziej dotkniętych powiatach kartuskim i kościerskim. Oddział Energi Operator w Gdańsku wciąż raportuje swój status jako „awaria masowa”.

Trzeba pamiętać, że nie wszędzie dostawy energii da się przywrócić szybko. Najpierw naprawiane są linie średnich napięć, a dopiero po nich niskich. Ale krajobraz zniszczeń to nie tylko te dotyczące energii, ale również ofiary w ludziach, zrujnowane domy i zerwane dachy. Poszkodowanym niosą wsparcie strażacy i ochotnicy. Pomóc można również z każdego miejsca w kraju, np. biorąc udział w zbiórce pieniędzy, którą uruchomił Polski Czerwony Krzyż.

>>> Czytaj także: Niemcy rzucają wyzwanie Tesli. Uruchomią gigantyczną fabrykę baterii