Rząd prezydenta Xi Jinpinga zatwierdził fuzję Shenhua Group Corp., największej spółki węglowej w kraju, z China Guodian Corp., jednego z największych producentów energii. Łączna wartość majątku nowego podmiotu będzie wynosiła 1,8 bln juanów (271 miliardów dolarów) i stanie się drugą największą firmą energetyczną na świecie pod względem przychodów i największą na świecie pod względem mocy zainstalowanej.

Shenhua-Guodian może być pierwszą z serii fuzji w chińskim przemyśle energetycznym, które będą konsekwencją polityki rządu mającej na celu ograniczenie nadwyżki w mocach produkcyjnych i liczby przedsiębiorstw kontrolowanych przez państwo, a także uzależnienia kraju od energii z węgla. Fuzja Shenhua i Guodian nastąpiła po miesiącach spekulacji.

„To potwierdza kierunek reform spółek kontrolowanych przez państwo”, mówi Tian Miao, starszy analityk z Sun Hung Kai Financial. „Firmy działające w tej samej branży łączą się, żeby zmniejszyć niepotrzebne inwestycje i zwiększyć wydajność”.

Nowa spółka, która prawdopodobnie przybierze nazwę National Energy Investment Corp., będzie miała moc zainstalowaną na poziomie ponad 225 gigawatów, wyprzedzając pod tym względem Electricite de France SA oraz Enel SpA – uważa Frank Yu, analityk Wood Mackenzie.

Shenhua będzie mogło w konsekwencji obniżyć swoją zależność od instalacji węglowych, która obecnie wynosi około 90 proc., przejmując część czystych źródeł energii Guodian. Z kolei Guodian skorzysta z zasobów węgla oraz z zarządzania ryzykiem cenowym Shenhua, a także ze zintegrowanej infrastruktury linii kolejowych, portów i statków.

>>> Czytaj też: USA: Resort energetyki wzywa do propagowania energii nuklearnej i węglowej