- BNP Paribas nie wyklucza nabycia dalszych akcji banku w wyniku skorzystania, po przeprowadzeniu wezwania, z prawa do żądania od akcjonariuszy sprzedaży posiadanych przez nich akcji banku (tzw. squeeze out) na warunkach przewidzianych w Ustawie o ofercie oraz innych mających zastosowanie obowiązujących przepisach prawa - podano w komunikacie.

BNP Paribas stał się posiadaczem 41,8 mln akcji BGŻ w wyniku rozliczenia transakcji nabycia akcji objętych zapisami do 15 września w ramach wezwania na akcje ogłoszonego przez BNP Paribas 25 sierpnia 2014 r.

W w ramach wezwania, w którym okres przyjmowania zapisów trwa do 17 października może nabyć dalsze akcje banku objęte zapisami tj. akcje stanowiące ok. 10 proc. udziałów w kapitale i głosach i będące obecnie w posiadaniu Rabobanku.

BNP Paribas nabył dziś 41.872.248 akcji Banku Gospodarki Żywnościowej w tym: 5 005 824 niezdematerializowanych akcji imiennych banku (ok. 8,92 proc. kapitału i głosów) oraz 36.866.424 zdematerializowanych akcji na okaziciela banku (ok. 65,67 proc. kapitału i głosów).

Reklama

Wcześniej BNP Paribas informował, że celem zwiększania udziału w ogólnej liczbie głosów w BGŻ jest zakończenie transakcji przejęcia kontroli nad bankiem oraz doprowadzenie do połączenia BGŻ z BNP Paribas Bank Polska z zastrzeżeniem odpowiednich przepisów prawa i regulacji, a także pod warunkiem uzyskania wymaganych zgód, w tym banku centralnego Belgii (Belgijski Bank Narodowy) oraz Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

Kilka dni temu przedstawiciele banków poinformowali, że prawna fuzja banków BNP Paribas i BGŻ powinna nastąpić w I połowie 2015 r., po otrzymaniu zgód Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Nowy, uniwersalny podmiot będzie funkcjonował pod marką Bank BGŻ BNP Paribas i zajmie 7. pozycję na polskim rynku, a łączne przychody powinny wzrosnąć o 20 proc.

BNP Paribas Bank Polska obecnie obsługuje ponad 400 tys. klientów, podczas gdy z usług Banku BGŻ korzysta ponad 1,2 mln klientów indywidualnych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych firm. Bank BGŻ ma silną pozycję w sektorze rolno-spożywczym, specjalizuje się w finansowaniu rolnictwa, przemysłu spożywczego oraz rozwoju lokalnej infrastruktury. BNP Paribas prowadzi działalność w blisko 80 krajach. W Europie grupa działa na czterech rynkach macierzystych (Belgia, Francja, Włochy i Luksemburg).

>>> Polecamy: MSP chwali GPW za zawieszenie rozmów z CEESEG