Novavis podpisał memorandum of understanding w amerykańską spółką Storion Energy Inc., z grupy ITN Energy Systems Inc., na podstawie którego może w ramach joint venture objąć 24 proc. udziałów w w powstającej spółce Storion Energy sp. z o.o., która będzie produkować systemy magazynowania energii, podał Novavis. Szacowana wartość inwestycji to 10 mln euro.

Zadaniem Storion Energy sp. z o.o. będzie uruchomienie produkcji innowacyjnych systemów magazynowania energii w technologii Vanadium Redox Flow Batteries (VRFB). W momencie rozpoczęcia produkcji spółka ta przejmie licencję na technologię VRFB.

Produkcja dotyczyć będzie akumulatorów dla odbiorców indywidualnych, średnich, dużych i wielkich firm oraz średniej wielkości miejscowości. Zakład w Polsce będzie częścią projektu komercjalizacji badań, na które ITN Energy Systems wydał do 2015 roku 40 mln USD.

"Novavis S.A. odpowiedzialna jest za organizację przedsięwzięcia w Polsce, zarządzanie fabryką, administracją oraz wszelkimi elementami dotyczącymi funkcjonowania zakładu produkcyjnego. Sprzedaż odbywać się będzie poprzez spółkę Voolt sp. z o.o." - czytamy w komunikacie.

Zgodnie z memorandum, Novavis posiada wyłączne prawa sprzedaży produktów na terenie Polski oraz na rynkach Rosji, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii, Bułgarii, Rumuni, Czech, Słowacji, Węgier i Mołdawii.

Reklama

W pierwszym, trzyletnim etapie produkcji sprzedaż będzie skierowana na rynek niemiecki oraz do pozostałych krajów Europy Zachodniej. Na obecnym etapie potwierdzone zostały zamówienia na produkcję na najbliższe dwa lata.

Zgodnie z przewidywaniami ITN Energy Systems, produkty VRFB stanowić będą 12-15% światowego rynku magazynowania energii. Firma szacuje, że w 2017 r. globalna sprzedaż urządzeń do magazynowania energii osiągnie wartość 17 mld USD, a w 2020 r. 100 mld USD.

Novavis zajmuje się budową średnich oraz dużych instalacji fotowoltaicznych na gruncie i na powierzchniach dachowych, a także projektowaniem, budową oraz serwisem instalacji fotowoltaicznych. Spółka jest notowana na rynku NewConnect.