Według najnowszego rankingu „CE TOP 500” – największych firm Europy Środkowej, przygotowanego przez firmę Deloitte – pozycję lidera w 2011 roku utrzymał polski gigant paliwowy PKN Orlen.

Drugą największą spółką jest węgierski MOL. Polska spółka zwiększyła w tym roku dystans do węgierskiego konkurenta, osiągając przychody większe o 7 mld euro. Obie spółki zwiększyły w ubiegłym roku swoje przychody o odpowiednio 24 proc. i 23 proc.

>>> Czytaj też: Najbezpieczniejsze banki Europy Środkowo-Wschodniej

Trzecie miejsce po raz kolejny należy do czeskiej Skody.

Reklama

Jeśli chodzi o inne polskie spółki, do pierwszej dziesiątki awansował drugi polski producent paliw – Grupa Lotos. Dzięki wzrostowi przychodów o 44 proc. znalazła się na siódmym miejscu w rankingu.

„Jedyną firmą z sektora paliwowego, która wypadła poza pierwszą dziesiątkę była PGNiG, która osiągnęła niewystarczający wzrost, by utrzymać swoją poprzednią pozycję” – wyjaśnia Tomasz Ochrymowicz, partner w dziale doradztwa finansowego Deloitte.

Ósme miejsce zajęła Polska Grupa Energetyczna PGE, zaś dziesiąte – tak jak w roku ubiegłym – Jeronimo Martins.

Jeśli chodzi o sektor bankowy, pierwsze miejsce w Europie Środkowej pod względem aktywów utrzymał PKO Bank Polski, który odnotował zysk netto wynoszący 924 mln euro. Aktywa PKO BP są większe aż o 19 proc. od aktywów drugiego na liście czeskiego banku CSOB.

Najwięcej, bo aż 14 największych banków w Europie Środkowej pochodzi z Polski, kolejne na liście są Czechy z 8 bankami i Węgry z 6.

W pierwszej dziesiątce największych firm ubezpieczeniowych aż 5 pochodzi z Polski, z największą z nich – PZU - na czele.

Jak czytamy w informacji prasowej nadesłanej przez Deloitte, „największy awans na „Liście 500” należy do polskiej spółki Azoty Tarnów, która znalazła się na 144 miejscu (poprzednio 416) dzięki konsolidacji z Zakładami Azotowymi w Kędzierzynie-Koźlu i Policach”.

Choć liczba polskich spółek w 2011 roku w ramach Rankingu CE TOP 500 zmniejszyła się o dziewięć i wyniosła 167, to i tak Polska pozostaje niekwestionowanym liderem zestawienia. 74 proc. polskich firm zanotowało wzrost przychodów

„Szósta edycja Raportu „CE TOP 500” zawiera listę 500 największych firm w oparciu o ich przychody w podziale na 7 sektorów gospodarki (TMT/ Technologie-Media-Telekomunikacja, Sektor publiczny, Farmaceutyki i ochrona zdrowia, Dobra konsumpcyjne i transport, Energetyka i zasoby naturalne, Wyroby przemysłowe, Sektor budowlany). Badanie obejmuje 18 krajów Europy Środkowej oraz Ukrainę. Przy analizie uwzględniono przychody (skonsolidowane) spółek za 2011 r. oraz I kwartał 2012 r. wyrażone w Euro po kursie średnim z danego okresu” – czytamy w informacji prasowej.

ikona lupy />
PKN Orlen, fot. John Guillemin/Bloomberg / Bloomberg / John Guillemin
ikona lupy />
Logo skody, fot. Vladimir Weiss/Bloomberg / Bloomberg / Vladimir Weiss
ikona lupy />
Logo węgierskiego koncernu paliwowego MOL / Bloomberg / MARK H MILSTEIN