Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu nowe monety okolicznościowe. To pięciozłotówki, które – co jest nowością – wyemitowano w tzw. standardzie obiegowym.

Do tej pory monetami okolicznościowymi były dwuzłotówki wykonane ze specjalnego stopu nordic gold. Ale był z nimi pewien problem: w niczym nie przypominały zwykłych monet dwuzłotowych, których używamy na co dzień. Co oznacza, że właściwie oprócz pamiątkowej wartości nie miały żadnej innej: w praktyce nie można ich było używać jako środków płatniczych, choć formalnie nimi były.

Tak było od 1995 r. teraz NBP wraca do zasady, że moneta okolicznościowa ma być też użyteczna. Wyemitował 1,5 mln sztuk nowych pięciozłotówek, które od zwykłych różni rewers i awers (w tym konkretnym przypadku tematem jest 25. rocznica pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r.). Poza tym waga i wymiary monety są takie, jak w przypadku zwykłych pięciozłotówek.

- To sprawi, że będzie można bez problemu nimi płacić w sklepach, będą je też przyjmowały automaty – mówi Przemysław Kuk, dyrektor biura prasowego NBP.

>>> Czytaj też: Nasze monety i banknoty odporne na fałszowanie

Reklama

Podobnie, jak było to w przypadku starych okolicznościowych monet dwuzłotowych nowe „piątki” bank centralny będzie wymieniał w kasach swoich oddziałów. Poza tym standard obiegowy spowoduje, że NBP będzie zasilał nowymi monetami również kasy banków komercyjnych – co dodatkowo zwiększy potencjalną dostępność takich monet.

Moneta „Odkryj Polskę - 25 lat wolności” to pierwsza z dwóch emisji nowych monet okolicznościowych w tym roku. Taka ma być zasada: dwie emisje monet rocznie. Temat przewodni to ciekawe i charakterystyczne miejsca w Polsce. Kolejna moneta, która na rynek trafi w listopadzie ma być poświęcona warszawskiemu Zamkowi Królewskiemu.

A co ze starymi okolicznościowymi dwuzłotówkami? Wprowadzenie „piątek” nie oznacza automatycznego wycofania „dwójek”. Nadal monety starych serii będzie można kupować w kasach banku centralnego.

Wielka Brytania wprowadzi do obiegu najbezpieczniejszą monetę na świecie. Czytaj więcej tutaj.