Finanse/Waluty

19.06.2018, 11:50

Wymiana ciosów handlowych pomiędzy USA a Chinami uderza w złotego. Cena dolara idzie w górę

Wymiana ciosów pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami przybiera na sile. Najpierw Biały Dom poinformował o decyzji wprowadzenia ceł na chińskie towary. Spotkało się to z niemal natychmiastową odpowiedzią ze strony Pekinu. W zamian Donald Trump zlecił przygotowywanie kolejnej listy produktów, które miałyby zostać objęte cłem w wysokości 10 proc.. Takie zachowanie dwóch potęg gospodarczych przebudziło obawy, o których rynek starał się już zapominać, a ich ofiarą staje się polska waluta - mówi Katarzyna Orawczak, analityk walutowy w firmie Ekantor.pl.

15.06.2018, 12:46

Dlaczego dolar już wkrótce może podrożeć do 4 zł?

Coraz więcej sygnałów sugeruje, że amerykańska waluta w kolejnych miesiącach będzie jeszcze silniejsza. Najważniejszym z nich są stopy procentowe. Uwagę przykuwa również strach przed wojną handlową, pogarszająca się sytuacja gospodarcza w Ameryce Łacińskiej czy niebezpieczna polityka ekonomiczna we Włoszech. Wszystkie wydarzenia raczej sprzyjają dolarowi, a szkodzą innym walutom, także złotemu - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

14.06.2018, 12:55

To tylko cisza przed burzą. Euro od dzisiaj jeszcze droższe?

To nie spotkanie przywódców USA i Korei Północnej, ani nie kolejna podwyżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną mogły wywołać lawinę na rynku walutowym. Takim wydarzeniem jest natomiast posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, a konkretniej konferencja Mario Draghiego. Jego słowa po raz kolejny budzą ogromne emocje wśród inwestorów. Ich uwolnienie będzie mieć wpływ nie tylko na euro - zaznacza Katarzyna Orawczak, analityk rynku walutowego Ekantor.pl.

13.06.2018, 20:15

Fed podwyższył stopy proc. o 25 pb. Do końca '18 będą jeszcze 2 podwyżki

Amerykańska Rezerwa Federalna, zgodnie z oczekiwaniami, podwyższyła główną stopę procentową o 25 pb do 1,75-2,0 proc. - podano w komunikacie. Bankierzy z Fed podwyższyli prognozy liczby podwyżek w całym 2018 r. do czterech z szacowanych poprzednio trzech. W górę zrewidowano prognozy inflacji, obniżono szacunki bezrobocia.

13.06.2018, 18:34

Cinkciarz: Polska w finale mundialu! Mamy na to twarde dane

Zaczyna się miesiąc pełen piłkarskich emocji i największe od czterech lat święto kibiców na całym świecie. Jak zagrają nasi? Na dobrą wróżbę rozegraliśmy mundial, porównując kondycję gospodarczą 32 finalistów Mistrzostw Świata w Rosji. Zaskoczeń, jak to zwykle w piłce, nie brakowało. Polska zaszła daleko, oj bardzo daleko…

13.06.2018, 16:30

Decyzja Fed już w cenach; łagodny EBC może umocnić polski dług

Fed w środę wieczorem prawdopodobnie podniesie stopy proc., co już zostało wycenione przez rynki - oceniają ekonomiści. Dodają, że gołębie zaskoczenie ze strony EBC na czwartkowym posiedzeniu może przełożyć się na osłabienie euro oraz spadki rentowności obligacji na świecie, także polskich.

13.06.2018, 10:43

Banki centralne mogą doprowadzić do osłabienia złotego

Wydarzeniem środy na rynku walutowym, zarówno tym globalnym, jak i krajowym, jest posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed). Podwyżka stóp procentowych i utrzymanie jastrzębiej retoryki przez bank centralny może doprowadzić do umocnienia dolara, co w konsekwencji przełoży się na osłabienie złotego. Szczególnie, gdyby jutro Europejski Bank Centralny (ECB) nie podjął decyzji ws. ograniczenia programu skupu aktywów (QE).

12.06.2018, 11:53

Ważne decyzje banków. Złoty wciąż może stracić

Po fali osłabienia, z którą polska waluta zmagała się w maju, przyszedł czas na odreagowanie. Kondycja złotego została jednak nadwyrężona. W dodatku biorąc pod uwagę nadchodzące wydarzenia niewykluczone, że pod koniec tygodnia PLN znów straci - mówi Katarzyna Orawczak, analityk rynku walutowego Ekantor.pl.

08.06.2018, 14:26

Powstaje kopalnia kryptowalut za 700 milionów dolarów

Chociaż bitcoiny są dziś o ponad połowę tańsze niż w cenowym szczycie z grudnia ub.r., to ich wykopywanie chyba pozostaje opłacalnym interesem. O tym jak bardzo, może świadczyć inwestycja firmy Coinmint, która wyłoży 700 mln dolarów, by stworzyć najpotężniejszą kopalnię bitcoinów na świecie.

06.06.2018, 14:52

Nie będą już mogli kopać bitcoinów. To pogłębi dramat

Kopanie kryptowalut było sposobem na przeżycie dla wielu mieszkańców Wenezueli. Mogli się tym zajmować, bo jednym z paradoksów pogrążonego w niewyobrażalnym kryzysie kraju jest niemal darmowy dostęp do prądu. Teraz jednak władza namierza kryptowalutowych “górników”. Oskarża o kradzież energii. Rekwiruje też sprzęt. Co z nim robi? Sama zaczyna kopać bitcoiny - pisze Marcin Lipka, główny analityk Cinkciarz.pl.

01.06.2018, 16:21

Jak banki pokrzyżowały plany na pierwszą narodową kryptowalutę

Władze estońskie długo i konsekwentnie zapowiadały wprowadzenie własnej kryptowaluty. Dzisiaj już wiemy, że plany te nie zostaną zrealizowane i Estcoin nie stanie się drugą oficjalną walutą w nadbałtyckim kraju - pisze Bartosz Grejner, analityk rynkowy Cinkciarz.pl.

01.06.2018, 10:32

Złoty może się umocnić

Złoty może się w piątek umocnić wobec euro, jeśli poprawią się nastroje na EM - oceniają ekonomiści. Ich zdaniem rynek długu może pozostać stabilny.

Tylko na forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Najnowsze galerie>>