„Bez względu na to, czy uważają państwo inwestycję w kryptowaluty za słuszną, czy nie (sami wiecie, do której grupy należycie), w grę wchodzą tu prawdziwe dolary i warto się im przyglądać”, napisali analitycy w zbiorze pytań i odpowiedzi przesłanym klientom.

Dyskusja wokół kryptowalut przesunęła się z tematu autentyczności „fikcyjnego pieniądza z internetu” na temat tego, jak szybko nowi gracze gromadzą fundusze – nowe emisje walut i zbiórki, które przekraczają już poziom tradycyjnych inwestycji internetowych. Oto kilka pytań, na które odpowiedzieli analitycy Goldman Sachs:

Jak można handlować kryptowalutami w USA?

Niedługo pojawią się giełdy elektroniczne, transakcje pakietowe i opcje. Inwestorzy indywidualni mogą wymieniać wirtualne monety na różnych internetowych giełdach, ale inwestorzy instytucjonalni póki co w większości nie funkcjonują na rynku kryptowalut, ponieważ jest on wciąż relatywnie mały oraz niestabilny. Dla ułatwienia większych zamówień istnieją jednak transakcje pakietowe. Co więcej, istnieją też już opcje bitcoinowe, którymi handluje się na giełdach zagranicznych i które mogą pojawić się w USA pod koniec roku.

>>> Czytaj też: Ekspert ostrzega: Zdarzało się, że podmioty obracające wirtualnymi walutami znikały z pieniędzmi klientów

Czy kryptowaluty są walutami czy towarami?

Monety mają cechy waluty, ponieważ są wydawane i potwierdzane przez znak pieniężny, oraz cechy towaru, ponieważ ich ilość jest ograniczona. Klasyfikacja kryptowalut jest różna w zależności od kraju, rządu, a nawet aplikacji. Amerykański urząd podatkowy stwierdził, że waluty wirtualne nie mają statusu środka płatniczego w żadnej jurysdykcji. Z podatkowego punktu widzenia są mieniem.

Czym jest Ethereum?

Przede wszystkim platformą, w drugiej kolejności – kryptowalutą. W przeciwieństwie do bitcoina, który miał w zamyśle stanowić alternatywę dla „prawdziwych pieniędzy”, ethereum jest raczej platformą stworzoną po to, aby umożliwić działanie dowolnych zdecentralizowanych aplikacji i automatyczne wykonywanie „inteligentnych kontraktów”, jeśli spełnione są pewne warunki. Ethereum oferuje cyfrową walutę o nazwie ether, ale jest to tylko jeden z elementów realizacji inteligentnych kontraktów platformy i stosuje się ją przede wszystkim do ułatwiania korzystania z platformy i wynagradzanie użytkowników. Pojawienie się ethereum nie obyło się bez komplikacji, takich jak atak hakerski na 60 mln dolarów na „The DAO”, organizację przypominającą fundusz venture capital.

Czym jest pierwsza oferta publiczna monety (ICO, Initial Coin Offering)?

To zbiórka funduszy poprzez sprzedaż zastępczą. Kwoty zbierane podczas ICO rosną gwałtownie, a tempo gromadzenia gotówki z pomocą zaledwie białej księgi i przeglądarki internetowej wywołało niepokój takich graczy, jak amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd czy Ludowy Bank Chin. Według Coin Schedule podczas tegorocznych ICO zebrano już 1,25 mld dolarów.

Stratedzy Goldman Sachs nie odnieśli się tylko do jednej kwestii: tego, czy inwestorzy instytucjonalni powinni kupować kryptowaluty, czy nie.

>>> Polecamy: Nowa kryptowaluta rozpala wyobraźnię poważnych inwestorów. Pozwoli zarobić?