Chiński Bank Rozwoju (The China Development Bank) 29 marca podpisze memorandum w New Delhi podczas spotkania z przedstawicielami podobnych banków z Brazylii, Rosji i Indii oraz Południowej Afryki, donoszą anonimowe źródła, które znają szczegóły tych rozmów.

Zgodnie z porozumieniem chiński bank, który udziela obecnie pożyczek zagranicznych głównie w amerykańskich dolarach udostępni możliwość zaciągania ich w renminbi (oficjalna nazwa juana, narodowej waluty Chin – przyp. red.). Jednocześnie pozostałe kraje BRIC zwiększą pożyczki denominowane w swoich walutach.

>>> Czytaj też: Ranking funduszy inwestycyjnych: w lutym pieniądze były w Tajlandii i Japonii

Inicjatywa ma na celu pobudzenie handlu pomiędzy pięcioma krajami, a także wypromowanie używania renminbi w międzynarodowym handlu i pożyczkach zagranicznych zamiast amerykańskiego dolara.
„Poniżej 13 proc. chińskich transakcji handlowych w Azji jest realizowanych w renminbi”, mówi Helen Qiao, główna ekonomistka na Azję w Morgan Stanley. HSBC szacuje, że udział waluty w regionalnym handlu może sięgnąć 50 proc. do 2015 roku.

Reklama

BNDES – bank Brazylii z księgą pożyczek około cztery razy większą niż w Światowym Banku – oraz ministerstwo finansów Afryki Południowej poinformowały, że oczekują, że w New Delhi zostanie podpisane znaczące porozumienie na temat zobowiązań kredytowych a szczegóły zostaną doszlifowane podczas szczytu.
“Przedyskutujemy stworzenie nowych struktur i mechanizmów pożyczania w lokalnych walutach, aby zmaksymalizować liczbę gospodarczych i finansowych transakcji pomiędzy krajami-członkami porozumienia”, zakomunikował BNDES.

CDB odmówił komentarza. Pozostali sygnatariusze to rosyjski Vnesheconombank, Export-Import Bank of India oraz Development Bank of Southern Africa.

W komunikacie podanym po spotkaniu w Chinach w kwietniu ubiegłego roku, pięć krajów opowiedziało się za utworzeniem międzynarodowego systemu walutowego. Mimo, że amerykański dolar ostatnio się umocnił, wiele rządów wierzy w to, że w dłuższej perspektywie czasu się osłabi i żąda alternatyw – innych niż „splamione” euro – na potrzeby handlu i inwestycji.

CDB, który pożycza dziesiątki miliardów zagranicznym rządom i firmom jest szczególnie zaniepokojony o wystawianie się na zagrożenia z powodu obrotu zagranicznymi walutami.

Żaden chiński bank nie pożycza więcej niż CDB ani nie ma większego profilu globalnego swoich finansów w dużych międzynarodowych projektach. CDB udzieliło 30 bln USD pożyczki Petróleos de Venezuela, z czego połowa będzie spłacona w ropie.

BRIC - określenie grupy państw rozwijających się - Brazylii, Rosji, Indii, Chin oraz od 2011 roku Republiki Południowej Afryki. Nazwa pochodzi od pierwszych liter nazw tych państw.