Nadchodzi technologiczna rewolucja. Jak internet rzeczy zmieni nasze życie?

autor tekstu:Daniel Maikowski  Źródło:forsal.pl
03 grudnia 2014 godz: 06:20 | Aktualizacja: 2015-08-12 21:27:46.901087+02

Z danych firmy Intel wynika, że do 2020 roku liczba urządzeń znajdujących się w globalnej sieci Internetu rzeczy (Internet of Thins) przekroczy 50 miliardów. Z kolei analitycy z Pew Research Centre prognozują że pięć lat później trudno będzie znaleźć urządzenia niekomunikujące się z internetem. Jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

1/14
Internet
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: ShutterStock
Internet rzeczy
Internet rzeczy (czy też Internet przedmiotów), to koncepcja, zgodnie z którą przedmioty codziennego użytku mogą pośrednio lub bezpośrednio gromadzić, przetwarzać lub wymieniać dane za pośrednictwem sieci komputerowej. Termin ten po raz pierwszy został użyty w 1999 roku przez Kevina Ashtona.

Obdarzenie „inteligencją” przedmiotów codziennego użytku – takich jak choćby urządzenia gospodarstwa domowego, RTV, artykuły oświetleniowe czy też grzewcze – jest możliwe dzięki wyposażeniu ich w szereg czujników i modułów, które dotychczas zarezerwowane były jedynie dla takich urządzeń jak smartfony, tablety czy też komputery osobiste. Mowa o technologiach Wi-Fi, Bluetooth, NFC czy też RFID.

Koncepcja Internetu rzeczy wciąż znajduje się w powijakach, a jej dalszy rozwój wiąże się również z licznymi kontrowersjami (dotyczą one przede wszystkim naszej prywatności). Nie zniechęca to jednak technologicznych gigantów do eksperymentowania z inteligentnymi urządzeniami. Oto najciekawsze przykłady zastosowania koncepcji Internetu rzeczy w praktyce – zarówno w namacalnej teraźniejszości, jak i wcale nieodległej przyszłości.
statystyki

Komentarze (4)

 • Wolfram(2014-12-04 14:36) Zgłoś naruszenie 00

  A niech się parę gadżetów - do których się przyzwyczaimy - spieprzy. I co wtedy? Będzie jak z biurokracją, dzięki komputerom miało być łatwiej i szybciej a jest coraz bardziej zagmatwane. Skoro jest komputeryzacja po jakiego czorta siedzi się w biurze i wklikuje masę danych bez których jeszcze 20 lat temu ludzkość z powodzeniem funkcjonowała. Zamiast być coraz bardziej wolnymi nasze uzależnienie rośnie. W d... mam taki postęp. Tylko klika cwaniaków od giełdy i finansów bankowości elektronicznej na tym korzysta.

  Odpowiedz
 • wide_horizon(2014-12-03 15:48) Zgłoś naruszenie 00

  Technoligiczna rewolucja ? To chyba jakieś kpiny ! Żyjemy w średniowieczu technologicznym ! To, że smartfony z roku na rok mają większe ekrany o większej rozdzielczości to nic nie znaczy. Samochody używają wciąż tych samych silników jakie wynaleziono dawno, dawno temu tylko odrobinę unowocześnionych, ludzkość rabuje i niszczy swoją własną planetę by mieć surowce energetyczne. Nie oszukujmy się... wciąż jesteśmy zacofaną cywilizacją. Rewolucja to będzie jak wreszcie udostępnią społeczeństwu urządzenia wolnej energii i antygrawitację. Obie te rzeczy możemy już mieć i wszyscy wiemy dlaczego ich jeszcze nie mamy.

  Odpowiedz
 • kwas(2014-12-10 19:46) Zgłoś naruszenie 00

  Są ludzie na świecie którzy by chcieli żeby zwykła podpaska miała czip i można było łączyć się z nią przez internet.Nie będę tego tematu rozwijał pozostawię to młodym fascynatom technologicznym żeby spojrzeli na swoją mamusię lub żonę do jakiej paranoji świat zmierzą

  Odpowiedz
 • bobby(2015-02-09 15:55) Zgłoś naruszenie 00

  2-u latek komunikujacy sie z smartfonem rodzicow-KPINA.
  To jest rewolucja ze toaleta umyje mi dupsko?
  popieram komentarz wide horizon

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze