Co zrobić, żeby się chciało, gdy się nie chce? 8 kroków do pokonania prokrastynacji w pracy

autor tekstu:D.M.  Źródło:forsal.pl
23 kwietnia 2015 godz: 06:02 | Aktualizacja: 2015-07-04 13:19:55.778746+02

Prokrastynacja, czyli tendencja do nieustannego przekładania pewnych czynności na później, to problem, z którym w dzisiejszym czasie zmaga się niemal każdy. Jak walczyć z nieustającą niechęcią do pracy? Jak spędzić produktywny dzień? Prezentujemy osiem skutecznych porad przygotowanych przez serwis Inc.com.

1/8
Praca
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: ShutterStock
Zawsze dotrzymuj terminów
Mózg uwielbia płatać nam figle. Gdy zaplanujemy sobie, że dane zadanie wykonamy w cztery godziny, to – koniec końców – zrealizujemy je w dokładnie takim czasie. Nawet, jeśli to samo zadanie moglibyśmy wykonać w czasie dwukrotnie krótszym. Ta zależność działa również w drugą stronę: Gdy wyznaczony termin projektu wydaje się zbyt niemożliwy do zrealizowani, to jakiś cudem udaje nam się odłożyć na bok wszystkie „wypełniacze czasu” i potrafimy wykonywać zadania szybciej niż sobie to wyobrażaliśmy. Bez względu na to nad czym aktualnie pracujemy, trzymanie się wyznaczonych terminów jest kluczową bronią w walce z prokrastynacją.
statystyki
 • aad(2015-04-23 06:59) Odpowiedz 00

  Zmienić pracę lub branżę.

 • medical practicioner(2015-07-05 03:12) Odpowiedz 00

  jestem mile zaskoczony że na tym portalu wspomniano o prokrastynacji:) psychiatrzy udowodnili naukowo że to zjawisko istnieje . Osoby z prokrastynacją to głównie ofiary swojego perfekcjonizmu. Odkładają sprawy na później często dlatego że uznali że coś na daną chwile nie jest jeszcze perfekcyjne i można to udoskonalić i tak w kółko. Co do godzin w pracy to zależy indywidualnie od waszego chronotypu zegara biologicznego. większość z nas to typ pośredni najbardziej aktywni są w godz. 7-21 często z przytłumieniem o 12-17 warto uciąć wtedy drzemke a zwiększy to nam wydolność.W japoni są sleep boxy specjalnie na drzemke:) chronotypy skowronków wstają o świcie i odrazu są najbardziej czujni i skoncentrowani do 12:00 i w miare upływu dnia aktywność ich maleje Osoby po 55 r. życia czesto stają się skowronkami. Chronotypy sowy budzą się leniwie i są nieskoncentrowani rano potrzebują spać minimum do 8-10h w miare upływu dnia ich aktywność i koncentracja rośnie chodzą spać późno koło północy.Najbardziej skoncentrowani są późnym wieczorem. Sowami zazwyczaj satemy się przy rozpoczęciu dojrzewania a w wieku 20lat najczęsciej przeskakujemy na swój typ tzn pośredni ,skowronka lub zostajemy sowami . W cywilizowanych krajach czas pracy dostosowany jest indywidualnie do potrzeb. Wiele osób jest nie wyspanych w pracy! przez to zwiększamy ryzyko wielu chorób i ponosimy często nieświadomie za to wysoką cene spadek odporności ,otyłość nadcisnienie choroby psychiczne i neurologiczne nowotwory to udowodnione naukowo!.Zastanówcie się czy ważniejsza jest dla was praca czy zdrowie ,jeśli stracicie zdrowie stracicie i zdolność pracy.Nie wspomne już o terroryzowaniu dzieci i kazaniu im chodzić do szkoły na 8! w procesie dojrzewania nasz cykl hormonów opóźnia się o 2h u ssaków też tak jest. Optymalna pora to 10:00 wtedy koncentracja ich wzrasta o 10%!
  Rada dla prokrastynatów poprostu nie obiecujcie jeśli tylko możecie że zrobicie coś na dany dzień ,to tylko wzmaga stres a ten tylko przeszkadza bardziej. Co do godzin pracy jeszcze to uważam że skoro człowiek potrzebuje około 8 godz snu to z tego co zostaje maksymalnie na prace powinien poświęcać 9,5godz 10 (60%)to naprawde maks. dbajmy o zdrowie psychiczne. Skolei praca 6x w tygodniu to za dużo 5xto maksimum wielu holendrów ma nawet 4dniowy tydzien pracy.Optymalne jest 146 dni niepracujących w roku w tym weekendy ,dni wolne ustawowo 29dni powinno być urlopu. myśle że 60% dni pracujących w roku to maksimum.
  Podane godziny są nie dla czau lokalnego tylko czasu słonecznego czyli jak słońce jest najwyżej to 12:00 .Wprowadzenie czasu zimowego to już w ogóle jakiś chory absurd .Nie budźmy się w ciemności w zimie bo będziemy ospali w dzień,a jeśli musimy to odrazu naświetlmy się lampą (światło białe) o mocy 10 000luxów 20min i zresetujmy zegar biologiczny to rozpocznie cykl hormonów od nowa ,możemy ten cykl opóźniać lub przyśpieszać o 2h ale za dużo pisania by już było

 • truteń(2015-04-23 14:05) Odpowiedz 00

  ten artykuł to poradnik dobrego leminga...

 • terin(2015-04-23 15:39) Odpowiedz 00

  zachęcam do wejścia na stronę rekrutacyjna rewolucja, jest tam wiele ciekawych ofert pracy :)

 • qwerty(2015-04-23 18:59) Odpowiedz 00

  odłącz internet lub przynajmniej facebooka ;)

 • Leniwiec trójpalczasty(2015-04-29 12:05) Odpowiedz 00

  Korposzczury.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze