Shell Eco-marathon Europe: polskie ekipy gotowe do startu

autor tekstu:TL  Źródło:forsal.pl
23 kwietnia 2015 godz: 19:30 | Aktualizacja: 2015-04-23 19:38:28.793203+02

W Warszawie, 23 kwietnia, odbyło się spotkanie z polskimi zespołami, które wezmą udział w tegorocznej edycji Shell Eco-marathon Europe. Zobacz polskie konstrukcje, które będą walczyć o miano najbardziej energooszczędnego pojazdu. Zawody odbędą się na torze w Rotterdamie 21-24 maja.

1/9
Zespoły biorące udział w Shell Eco-marathon startują na samodzielnie zaprojektowanych i zbudowanych pojazdach. Zadaniem zespołów biorących udział w rywalizacji jest skonstruowanie pojazdu, który pokona jak najdłuższy dystans na ekwiwalencie jednego litra paliwa lub 1 kWh.
Pojazd zespołu SKAP 2 z Politechniki Warszawskiej.

fot. (mr) PAP/Bartłomiej Zborowski
statystyki
 • Adam(2015-04-24 15:11) Odpowiedz 00

  Shell to jedna z tych korporacji, które powinny zostać zlikwidowane, a ludzie powinni się od tych przestępców trzymać z daleka.

  Firmie zarzuca się finansowanie wojen domowych, handel bronią, współpracę z reżimami wojskowymi oraz niszczenie środowiska naturalnego.

  W 1995 roku organizacja Greenpeace powstrzymała koncern przed zatopieniem platformy naftowej "Brent Spar" w Morzu Północnym. Organizacja zorganizowała głośną kampanię informacyjną, która doprowadziła do bojkotu stacji Shell przez wielu kierowców i zmusiła firmę do zmiany planów, co pozwoliło uniknąć katastrofy ekologicznej[5][4].
  link= Zobacz wiadomość w serwisie Wikinews pt. odszkodowania, jakie Shell ma wypłacić rodzinom powieszonych

  W Nigerii, w której koncern zajmuje się wydobyciem ropy naftowej, za rządów Sani Abachy reżim wojskowy skazał na śmierć dziewięciu członków ludu Ogoni (m.in. Kena Saro-Wiwę). Ludność Ogoni od lat protestowała przeciw dewastacji środowiska spowodowanej przez takie firmy jak Shell, Elf, Agip, Mobil i Chevron w delcie rzeki Niger. Organizacje działające na rzecz praw człowieka zarzucają Shellowi współudział w egzekucji.

  W 2003 roku nigeryjski sąd przyznał poszkodowanym przez koncern odszkodowanie w wysokości 1,9 mln euro za wycieki ropy, które przed laty zniszczyły ich podstawy egzystencji. W końcu 2009 roku Amnesty International przeprowadziło akcję "Oczyść Deltę Nigru" przeciwko koncernowi.

  Shell należy do grona firm, które osiągnęły zyski na wojnie w Iraku – koncern otrzymał tam licencję na wydobycie.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze