Najniebezpieczniejsze zapisy w umowie o pracę. Sprawdź, na co uważać

autor tekstu:Źródło:Inne
1 sierpnia 2015 godz: 06:30 | Aktualizacja: 2015-11-05 08:01:31.357922+01

Telefon od przyszłego pracodawcy, który dzwoni, aby poinformować nas, że otrzymaliśmy wymarzoną posadę, może wzbudzić wiele radości. Jednak należy pamiętać, że od pełni szczęścia dzieli nas jeszcze jeden mały, ale bardzo ważny krok – podpisanie umowy. To z pozoru tylko formalność, jednak warto zachować przy tym szczególną czujność.

1/7
rekrutacja, praca, pracownik
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: ShutterStock
Okres próbny – tylko raz
W Polsce przepisy związane z warunkami zatrudnienia pracowników reguluje Kodeks pracy, który jednocześnie określa, że postanowienia zawarte w umowie mogą od przewidzianych w nim rozwiązań odbiegać, ale pod warunkiem, że wprowadzają zmiany na korzyść pracownika. Kodeks wyróżnia cztery rodzaje umów o pracę. Pierwszą z nich jest ta na okres próbny, zawierana maksymalnie na czas trzech miesięcy. Bardzo często stanowi ona pierwsza umowę między pracodawcą i pracownikiem. – To standardowe zachowanie i nie powinniśmy obawiać się, kiedy na początku współpracy zostanie nam ona zaproponowana. Ważne jednak, abyśmy pamiętali, że taki okres próbny w jednej firmie można odbyć tylko raz – wyjaśnia Rafał Dryla z GP People.
statystyki
 • jacezar(2015-08-01 09:46) Odpowiedz 00

  Taka rada, jak widzicie takie klauzule w umowie i uśmiechnięta szyderczą mordę szefa to...podpisujcie taką umowę!
  W świetle prawa takie klauzule są nieobowiązujące. Dostanie cie pracę a jak coś pójdzie nie tak i szef zastosuje "swój" paragraf to idziecie do sądu pracy i sprawę macie wygraną.
  Najlepszy przypadek jaki się Wam może trafić to jak szef na podstawie takiej klauzuli zwolni Was. Wtedy po rozprawie sądowej musi was przywrócić do pracy i jeszcze należy się wypłata za okres w którym nie pracowaliście.

 • Paraliż(2015-08-01 11:29) Odpowiedz 00

  Teoretycznie Jacezar ma rację, umowa o pracę w zakresie, w jakim jest sprzeczna z prawem, nie obowiązuje, więc można w ciemno takie papiery podpisywać. W praktyce jednak, jeśli pracodawca, który na dzień dobry pokazuje, że jest oszustem i że ma gdzieś prawo pracy, nie jest godzien, żeby z nim podpisywać umowę. Ja bym taką umowę (podpisaną przez pracodawcę) zaniósł od razu do PIPu bo istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ten pracodawca łamie bez skrupułów również inne przepisy prawa pracy swoich aktualnych pracowników.

  Kilka lat temu wynająłem mieszkanie od pewnego "uczciwego przedsiębiorcy". Umowa na najem mieszkania była najeżona klauzulami niedozwolonymi, ale ja podpisałem, bo wiedziałem, że te klauzule i tak są nieważne z mocy prawa. Teraz, ponad dwa lata od zakończenia najmu, "uczciwy przedsiębiorca" uroił sobie dodatkowe koszty związane z rzekomym remontem mieszkania po mojej wyprowadzce, wypełnił weksel in blanko, który mu nieopatrznie przekazałem i teraz mam na głowie proces sądowy o zapłatę nienależnych opłat. Po co mi to było? Przecież w momencie podpisywania umowy wiedziałem, że "uczciwy przedsiębiorca" jest zwykłym oszustem, trzeba było odwrócić się na pięcie i odejść.

  Ja rozumiem wypowiedź Jacezara zachęcającą do podpisywania niezgodnych z prawem umów, bo on jest na co dzień pracodawcą i im więcej będzie takich umów w obiegu, tym lepsza będzie pozycja pracodawców względem pracowników. W rzeczywistości jednak, żeby pracownik wykazał, że umowa ta jest sprzeczna z prawem, musi:
  1. pozwać pracodawcę
  2. zapłacić za prawnika lepszego, niż pracodawca
  Czy możecie teraz ręczyć, że jeśli za x lat stracicie z dnia na dzień pracę, to będziecie mieć nagle środki finansowe i wystarczająco dużo czasu oraz mocnych nerwów, żeby pozywać pracodawcę-oszusta? Wątpię. Pomoc Państwowej Inspekcji Pracy to fikcja, ta organizacja w obliczu zamrożenia płac od 2008 roku i masowego łamania praw pracowniczych (spowodowanych m.in. śmiesznie niskimi karami dla pracodawców) funkcjonuje fatalnie.

  Podsumowując: umiesz liczyć? Licz na siebie. Nie podpisuj z oszustem umowy, bo klauzule abuzywnew umowie o pracę to dopiero początek drogi przez mękę, jaką urządzi ci pracodawca.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze